Koç Holding 9 Ayda 3,8 Milyar TL Net Kar Elde Etti

Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket 2018 yılının ilk 9 ayında 103,4 milyar liralık gelir, 3,8 milyar liralık da net kar elde etti.

Koç Holding 9 Ayda 3,8 Milyar TL Net Kar Elde Etti

Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket 2018 yılının ilk 9 ayında 103,4 milyar liralık gelir, 3,8 milyar liralık da net kar elde etti.

08 Kasım 2018 Perşembe 11:15
177 Okunma
Koç Holding 9 Ayda 3,8 Milyar TL Net Kar Elde Etti

Söz konusu açıklamada değerlendirmeleri paylaşılan Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, ekonominin itici gücü olmaya devam ettiklerini belirterek, koşullar ne olursa olsun, ülke ekonomisine değer katan, kendilerini daha rekabetçi kılan yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti.

Çakıroğlu, kombine yatırımlarının söz konusu dönemde yüzde 37 artarak 6,4 milyar liraya yükseldiğini kaydederek, "Son 5 yılda yaptığımız 35 milyar liralık yatırım, ülkemize duyduğumuz güvenin somut bir göstergesidir. Piyasadaki zorlu koşullara rağmen disiplinli yönetim anlayışımız, dengeli portföyümüz ve güçlü bilançomuzla başarılı finansal sonuçlara ulaştık. Şirketlerimiz uluslararası pazarlarda başarılı sonuçlar almayı sürdürdü ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ettik." dedi.

Zorlu piyasa koşullarında ülke ekonomisine ihracatla katkı sağlamanın önemine değinen Çakıroğlu, Koç Topluluğu Şirketleri'nin başarılı ihracat performansıyla bu konuda önemli bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Çakıroğlu, Türkiye'nin ihracat şampiyonu Ford Otosan'ın 9 ayda toplam gelirlerinin yüzde 81'ini yurt dışı pazarlardan sağladığı belirterek, şöyle devam etti:

"Ford Otosan'ın geleceği için çok önemli bir girişim olarak konumlandırdığımız Ford Trucks da yeni çekicisi F-Max ile ülkemizi gururlandıran uluslararası bir başarıya ulaştı. Yeni çekicimizle Ford Trucks'ın uluslararası pazarlarda büyümesini hızlandıracağız. 50. yılını kutladığımız Tofaş da benzer şekilde 9 ayda gelirlerinin yüzde 79'unu yurt dışı pazarlardan elde etti. Yılın aynı döneminde, Koç Topluluğu olarak Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 44'ünü gerçekleştirdik. Şirketlerimiz ile dış pazarlarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor, ihracat performansımızla ekonomimize önemli katkı sağlıyoruz."

"TİCARİ KLİMADA YERLİ ÜRETİM PAYINI YÜZDE 25'E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ"

Levent Çakıroğlu, Arçelik'in, Avrupa'da Beko markasıyla solo beyaz eşya pazarının lideri olduğunu bildirerek, "Geçtiğimiz günlerde açılışını gerçekleştirdiğimiz Arçelik Çerkezköy fabrikası tüketici elektroniği alanında ülkemizin son yıllardaki en önemli yatırımlarından biri olma özelliğini taşıyor. 500 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamızda geleceğin televizyonları üretilecek. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Arçelik LG fabrikamızda açılışını yaptığımız Türkiye'nin ilk yerli ticari klima hattı, ticari klima segmentinde yerlileşme yolunda önemli bir kilometre taşı olacak. Bu tesisimizle ticari klimada yerli üretimin payının üç yıl içerisinde yüzde 25'e çıkarılmasını hedefliyoruz." görüşünü aktardı.

Bankacılık alanındaki gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çakıroğlu, "Ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlamak ve bilançosunu daha da güçlendirmek için Yapı Kredi'nin sermayesini 4,1 milyar lira arttırdık. Bu, Türkiye'de son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük bedelli sermaye artışı. Ayrıca bankamız geçtiğimiz günlerde sendikasyon kredisini de başarıyla yeniledi. Uluslararası piyasalarda ülkemize ve bankamıza güveni bir kez daha teyit eden bu gelişme ile 13 ülkeden 27 kurumun katılımıyla 1,1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağlanmış oldu. Diğer yandan enerji sektörüne yön veren Tüpraş, 3. çeyrekte tam kapasiteyle üretim gerçekleştirdi. Aygaz da pazardaki liderliğini koruyarak, toplam 852 bin tonluk yurt içi LPG satışına imza attı. Opet ise aynı dönemde Opet ve Sunpet markaları ile istasyon sayısını bin 605'e çıkardı." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.