Kestane Balının Kilogram Fiyatı Zirveyi Gördü

Bu sezon kestanenin rekoltesi düşük olunca, bu durum fiyatları da olumsuz etkiledi. Yaşanan aksiliklerden ötürü üretimin kilogram fiyatları 170 lira sınırına ulaştı.

Kestane Balının Kilogram Fiyatı Zirveyi Gördü

Bu sezon kestanenin rekoltesi düşük olunca, bu durum fiyatları da olumsuz etkiledi. Yaşanan aksiliklerden ötürü üretimin kilogram fiyatları 170 lira sınırına ulaştı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 14:53
547 Okunma
Kestane Balının Kilogram Fiyatı Zirveyi Gördü

Sinop’ta üretimi gerçekleştirilen kestanelerin, sezon boyunca rekoltedeki düşüklükten dolayı, kestaneden üretilen ürünlerin de pahalı fiyatlardan satıldığı belirtildi.

Kestane balının son zamanlarda yaşadığı fiyat artışının, alım gücünü etkilediği belirtilen açıklamada, söz konusu balın 170 TL'den satışa çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı. Sezon boyunca mevsim koşullarının yarattığı sonuçlardan ötürü kestane üretiminde yaşanan durgunluk, söz konusu ağaçlardan verilen ürünün pahalılaşmasına yol açtı.

Konu kapsamında açıklamalar yapan ve son zamanlarda yaşanan fiyat artışlarına değinen Sinop’un Erfelek ilçesi Ziraat Odası Başkanı Koca, bal üretiminde yaşanan zorluklara değindi. Hava koşullarından dolayı bal üretimi için gerekli olan çiçeklerin yeterli derecede açmadığını belirten Kova, bu sebepten ötürü kovan başı üretimi gerçekleştirilen balın 8 kilograma kadar düştüğünü ifade etti.

Geride bıraktığımız yıl içerisinde yapılan üretimleri hatırlatan Koca, toplamda 50 ton bal üretimi gerçekleştirildiğini belirterek yaşanan düşüşlere değindi ve rekoltelerin azlığına dikkat çekerek kestane üretiminin bir şekilde az üretilmesinin balı da doğrudan etkilediğini ifade etti. Bu gibi sebeplerden ötürü kilogram fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını belirten Koca, bir kilo kestane balının 170 lira seviyelerinden alıcı bulduğunu belirterek, piyasada bu fiyatın daha altında satanların doğal olara bulunabileceğini; fakat daha ucuza satılanların gerçek kestane balı olma ihtimallerinin düşük olduğunu ifade etti. Konu kapsamında yapılan açıklamaların devamında gerçek üretim olan kestane balının fiyatlarının yörede bu şekilde olduğuna dikkat çekilerek daha altı fiyata satılanların yöre balı olma ihtimallerinin düşük olduğu hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 18.11.2017 00:02
Anahtar Kelimeler:
Kestane BalıSinopRekolte
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.