Kasım Ayına Portakal Damga Vurdu

Kasım ayı içerisinde üretici - market fiyatı orantısında portakal zirveye oturdu. Portakal, Kasım ayında 4,3 kata ulaştı.

Kasım Ayına Portakal Damga Vurdu

Kasım ayı içerisinde üretici - market fiyatı orantısında portakal zirveye oturdu. Portakal, Kasım ayında 4,3 kata ulaştı.

01 Aralık 2017 Cuma 16:51
185 Okunma
Kasım Ayına Portakal Damga Vurdu

Kasım ayına ilişkin olarak üretici fiyatlarıyla market fiyatları arasındaki farklara ilişkin olarak yapılan açıklamada portakalın 4,3 katla zirvede olduğu belirtildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından ele alınan konuda, Kasım ayında üretici ile market fiyat makası konusunda liderin, 4,3 kat ile birlikte portakal olurken ikinci sırayı 4 kat ile kuru kayısının aldığı ifade edildi.

Konu kapsamında Bayraktar tarafından yapılan yazılı açıklamada Kasım ayı içerisinde marketlerdeki 41 ürünün 22 adetinde ve üreticilerde 33 üründen 17’sinde fiyat artışı meydana geldiği belirtildi. Bunun yanı sıra markette 15 üründe, üreticide ise 12 üründe de fiyatların azaldığı ifade edilirken 4 ürünün fiyatının market ve üretici kapsamında değişmediği de açıklamalarda yer verilen rakamlar arasında bulunuyor.

Kasım ayı içerisinde en çok artan ürün marketlerde mandalina olurken, üreticilerde ise salatalık oldu. Bunun yanı sıra fiyat düşüşü olarak en fazla markette pırasa olurken, üreticilerde ise ıspanakta görüldüğü kaydedildi. Market kapsamında pırasanın fiyatı %25,53 oranında düşüş yaşarken, mandalina fiyatlarında %38,75 oranında bir yükseliş görüldüğü belirtildi.

Market bazında Kasım ayında domates, yeşil soğan, pirinç ve kuru kayısıda herhangi bir fiyat değişikliği olmadığı belirtildi.

Öte yandan üretici fiyatlarına bakıldığı zaman ise geçtiğimiz ay maydonoz, kuru kayısı, pirinç ve kuru üzüm fiyatlarında oynama olmadığı, ıspanağın %34,62’lik oran ile en çok fiyatı düşen ürün olduğu kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.