Karadenizli Balıkçılar Fırtınadan Şikayetçi

Karadenizli balıkçıların kabusu olan fırtınalar, avlanma oranını düşürünce tezgahlardaki balık fiyatları arttı.

Karadenizli Balıkçılar Fırtınadan Şikayetçi

Karadenizli balıkçıların kabusu olan fırtınalar, avlanma oranını düşürünce tezgahlardaki balık fiyatları arttı.

07 Aralık 2017 Perşembe 17:23
174 Okunma
Karadenizli Balıkçılar Fırtınadan Şikayetçi

Son günlerde Karadeniz’de fırtınanın yaşamı olumsuz etkilemesi balıkçıların avlanmasına da engel oldu. Denize açılmakta zorlanan balıkçılar avlanamayınca tezgahtaki balık fiyatları tavan yaptı.

Samsun’da da etkisini gösteren fırtına nedeniyle balıkçılar, bölgede denize açılamadı ve avlanma oranları düştü. Hal böyle olunca tezgahlarda bulunan balık çeşitlilikleri düştü ve hamsinin kilogram fiyatı önceki dönemlerde 7 lirayken, yaşanan olumsuz koşullar nedeniyle 20 liraya kadar çıktı.

Bölgede balıkçılık yapan Engin Güneş’in AA muhabirine aktardıklarına göre fırtınanın, balık fiyatları üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve tezgahlardaki ürün çeşitliliğini düşürdüğünü ifade ederek “Daha çok Batı Karadeniz'de tutulan hamsinin fiyatı fırtına nedeniyle 20 liraya kadar çıktı. Daha önce hamsi 5 ila 7 liradan satılıyordu. Hava şartlarından dolayı fiyat artışı var. Balık az olunca fiyatlar da arttı” dedi.

Yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle balık satışlarında büyük bir azalma olduğunu ifade eden bir başka balıkçı Bülent Çakmak, havaların düzelmesini balıkçılar olarak dört gözle beklediklerini belirtti. Balık fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ürün satışlarında düşüş yaşandığını belirten Çakmak, fiyatların ucuzlayınca vatandaşın balık satın aldığını kaydetti. Ürünlerin pahalı olunca vatandaş tarafından pek tercih edilmediğini aktaran Çakmak, “Aslında bu hava şartlarına göre balık fiyatları normal. Ama Karadenizliler kışın daha çok hamsi tüketiyor. Denizden de hamsinin az çıkması fiyatları yükseltiyor” diye konuştu.

Kilogram fiyatı 20 lira olan hamsinin satışlarına büyük bir azalma yaşanıyor.

Son Güncelleme: 07.12.2017 19:23
Anahtar Kelimeler:
KaradenizHamsi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.