İşsizlik Sigorta Fonu Enflasyonun Altında Kaldı

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanan getirinin, enflasyonun 5'te 1'i kadar gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı.

İşsizlik Sigorta Fonu Enflasyonun Altında Kaldı

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan sağlanan getirinin, enflasyonun 5'te 1'i kadar gerçekleştiği bilgisine ulaşıldı.

11 Ekim 2018 Perşembe 08:59
91 Okunma
İşsizlik Sigorta Fonu Enflasyonun Altında Kaldı

Aylardır döviz kurları ve enflasyonunda yaşanan hızlı yükselişin İşsizlik Sigortası Fonu’nu da olumsuz etkilediği görüldü. Portföy içerisinde yer alan tahvillerin de bu süreçte yaşadıkları değer kaybının da yansımasıyla işsizlik fonunu bu yıl Ocak ayı ile Eylül ayı aralığındaki dönemde sağladığı getirinin yüzde 7,35 oranında olduğu izlenirken, Türkiye İş Kurumu’nun ise (İŞKUR) yönettiği İşsizlik Sigortası Fonu’nda bu seninin nominal değerinde yüzde 8,1 milyar liralık artış yaşandığı tespit edildi.

Fonun bu dönem içerisinde 24 milyar lira gelir elde ettiği görülürken, giderlerin ise 15,9 milyar liraya yükseldiği kaydedildi. Bununla birlikte geçtiğimiz yılın sonunda da 116,7 milyar liraya yükselmiş olan fonda birikmiş toplam tutarın geçtiğimiz ay sonunda 124,8 milyar liraya yaklaştığı bilgisine ulaşıldı.

Bunu yanı sıra Eylül ayı içinde Yİ ÜFE’nin artışında yüzde 10,88’e ulaşılırken, fon getirisinin ise yüzde 0,85’de kaldığı belirlendi. Ocak ayı ve Eylül ayı aralığındaki süreçte ise enflasyonun yüzde 38,96 olduğu, fon getirisinin de yüzde 7,35 olarak kaydedildiği görüldü. Yine Yİ ÜFE’nin son bir yıl bazlı sürecinde yüzde 46,15 artış kaydedilirken, fon getirisinin yüzde 9,78 düzeyinde kaldığı izlendi.  Sonuç itibariyle ise 9 aylık dönemde fon getirisinin aynı dönem içerisinde enflasyonun 5’te 1’i düzeyinde gerçekleştiği öğrenildi.

Son Güncelleme: 11.10.2018 09:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.