İnternetten Kartla Yapılan Alışverişler Yüzde 300 Arttı

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde banka kartı kullanım oranı 5 senede %300 arttı.

İnternetten Kartla Yapılan Alışverişler Yüzde 300 Arttı

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde banka kartı kullanım oranı 5 senede %300 arttı.

07 Kasım 2017 Salı 08:52
299 Okunma
İnternetten Kartla Yapılan Alışverişler Yüzde 300 Arttı

Birçok farklı sektörün internet platformlarında ürün veya hizmet satıyor olması ekonomiyi büyük ölçekte etkilerken 2005 yılından itibaren geçtiğimiz seneye kadar toptan ve perakende sektörü kapsamında 7,3 milyon dolar değerinde yatırım yapılırken, konaklama ve gıda hizmetlerinde 750 milyon dolar yatırım yapıldığı ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl, yaşanan ekonomik gelişmeler ile birlikte gayri safi yurt içi hasıla verilerinin %3,2 oranla büyüdüğü kaydedilmiş ve bu büyümeye toptan ve perakende sektörü %2,5 oranla katkı sağlamıştı. Geride bıraktığımız Haziran ayında bu sektörde toplam 4 milyon kişiye istihdam sağlarken; konaklama ve gıda hizmetlerinde 1,5 milyon kişi iş sahibi oldu. Böylece toptan ve perakende sektörünün genel istihdama olan etkisi %14,3 olurken; konaklama ve gıdanın payı ise %5,4 olarak kaydedildi.

İletişim sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte sektördeki ticaret hacmi de büyük oranda arttı. Buna en büyük etki internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan kart ile gerçekleştirilen ödemeler oldu. 5 sene kadar önce yaklaşık 19 milyar lira olan kartla ödemeler, geçirilen teknolojik gelişmelerin de etkisi ile birlikte geçtiğimiz yıl yaklaşık 68 milyar liraya kadar geldi. Toplama bakıldığında 5 yıl içerisinde büyük oranda artış gösterdiği kaydedilen internetten kartlı alışverişlerin kullanımının günden güne arttığı da biliniyor. Bu sene ise Ocak ayından Haziran ayına  kadar internetten kartla yapılan alışverişlerin genele oranı %5,4 oldu.

Son Güncelleme: 07.11.2017 08:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.