İnşaat Malzemeleri Sektöründe Uzun Süren Daralma

İnşaat malzemeleri sektöründeki daralmanın dördüncü ayında da devam ettiği bilgisine ulaşılıyor.

İnşaat Malzemeleri Sektöründe Uzun Süren Daralma

İnşaat malzemeleri sektöründeki daralmanın dördüncü ayında da devam ettiği bilgisine ulaşılıyor.

17 Aralık 2018 Pazartesi 13:34
90 Okunma
İnşaat Malzemeleri Sektöründe Uzun Süren Daralma

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) aracılığı ile yayımlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Kasım ayında, bir önceki aya oranla yüzde 1,82 puan gerilediği ve 83.81 puana kadar çekildiği öğrenildi. Bununla birlikte sektör sanayisinde yaşanan gerilemenin dördüncü ayı da kapsadığı izlendi.

İMSAD’ın gerçekleştirdiği açıklamada ise gelecek aylara dair güven ve beklentilerdeki gerilemede inşaat malzemeleri sanayisindeki daralmanın süreceği ifade edilirken, mevsim bazlı yavaşlamanın da etkilerinin vurgulandığı kaydedildi. Açıklamada; "İnşaat sektöründe yaşanan talep ve finansman sorunları, inşaat malzemeleri sanayisini giderek daha çok etkilemeye başladı. Buna bağlı olarak, güven ve beklentilerde zayıflamanın sürdüğü inşaat malzemeleri sanayisinin, tedarik ve satış zincirinde de sıkıntılar yaşanmaya başlandı" ifadelerinin kullanıldığı bilgisine ulaşıldı.

Yine yapılan bilgilendirmelerde, faaliyetlerdeki esas gerilemenin sebeplerinin üzerinde durulurken, müteahhitlik ve iç talepteki keskin daralmaya da işaret edildiği görüldü.

Gelecek aylara ilişkin ise yurt dışı siparişlerinde yaşanan düşüşün sürdüğü kaydedilirken, "İnşaat sektörünün mevsimsel olarak durağanlaştığı bir döneme girilmesi nedeniyle, önümüzdeki birkaç ayın, inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri için sıkıntılı geçeceği öngörülüyor" denildiği tespit edildi.

Anahtar Kelimeler:
InşaatMalzemeSektörImsad
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.