İnşaat Malzemeleri İhracatında Yükseliş

İnşaat sektöründe aylardır süren kayba rağmen Temmuz ayında malzeme ihracatında yükseliş kaydedildi.

İnşaat Malzemeleri İhracatında Yükseliş

İnşaat sektöründe aylardır süren kayba rağmen Temmuz ayında malzeme ihracatında yükseliş kaydedildi.

02 Ekim 2018 Salı 15:32
180 Okunma
İnşaat Malzemeleri İhracatında Yükseliş

İnşaat malzemeleri ihracatının Temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32,7 oranında yükseldiği ve 1,76 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ve yayımlandığı öğrenilen Eylül 2018 Sektör Raporu’nda yılın ikinci çeyreği içinde inşaat sektörüyle ülke ekonomisinin büyümesine yönelik paralelliğin önemli oranda azaldığı kaydedildi.

Belirtilen tarihlerde inşat ve gayrimenkul sektörlerindeki büyümenin durma noktasına gelmesi dikkat çekerken, Türkiye’nin ekonomisinde yılın ikinci çeyrek döneminde yüzde 5,4 oranında büyüme belirlendi. İnşaat sektörünün bu dönem yakalayabildiği büyüme oranının ise yüzde 0,8’de kaldığı ifade edildi.

Gayrimenkul sektörünün ise 2018 yılının ikinci çeyrek döneminde yakalayabildiği büyüme oranının ise ancak yüzde 0,2 olduğu tespit edildi.

Pazarlama alanında ise yaşanan iyileşmelerin ihracattaki olumlu etkilerinin yine bu dönemde sürdüğü vurgulanırken, iç piyasadaki durağanlığın hatta gerilemenin de Temmuz ayı ihracat artışına etki ettiği izlendi. Bu yılın ilk yedi ayı için ise ihracatın yüzde 19,6 oranında artış kaydederek 11,72 milyar dolara tırmandığı bilgisine ulaşıldı. Böylelikle bir yıllık dönemde ihracatın yakaladığı hacmin 19,21 milyar dolar olduğu tespit edildi.

İnşaat sektörü güven endeksinin ise geçtiğimiz Ağustos ayında hızla düşüp, Eylül ayında da sertçe gerilemesinin ardından sektördeki sorunların belirleyiciliği dikkat çekti. Sektörde talep ve finansmanda ciddi sıkıntılar yaşanırken, mevcut inşaat işleri seviyesini ölçen endekslerin de son sekiz yıllık zaman içerisinde en fazla gerilediği döneme girdiği ve Eylül ayında 19,5 puan düşüş yaşadığı tespit edildi.

Anahtar Kelimeler:
MalzemeInşaatIhracatImsad
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.