İlaç Zam Oranı Belirlendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak ilaç zammının yüzde 26,4 oranında olacağını açıkladı.

İlaç Zam Oranı Belirlendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak ilaç zammının yüzde 26,4 oranında olacağını açıkladı.

13 Şubat 2019 Çarşamba 19:58
147 Okunma
İlaç Zam Oranı Belirlendi

Sağlık Bakanı olarak görev yapan Fahrettin Koca, 19 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla ilaç fiyatlarında yüzde 26,4 oranında kur güncellemesi yapılacağına dair açıklamada bulundu.

Bakan Koca, Bakanlık binasında ilaç fiyatlandırmasında kullanılacak olan sabit Euro kurumu görüşmek amacıyla sektör temsilcileriyle buluştu.

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Koca, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit Euro kuru güncellemesinin tebliğ gereği Şubat ayında yapıldığını söyleyerek, bahsi geçen güncellemenin 2018 yılının ortalama Euro değerinin belirli bir yüzdesi esas alınarak gerçekleştiğini ifade etti.

Hem yerli hem de global ilaç firmaları ile buluşarak 2018 yılının ortalama Euro kuruna göre yapılacak olan güncellemeye dair görüştüklerini ifade eden Koca, "Sektörle geldiğimiz noktada biz bu yıl için 19 Şubat'tan sonra uygulanmak üzere bir sabit oranda anlaşmış olduk. Ortalama avro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp, bu yılki zam oranını 26,4 olarak uygulanmasına hep birlikte karar verdik. Önümüzdeki dönemde, bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliği ile yabancı ve yerli üreticilerin bu oranı uygulaması noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğim için bu oranı özellikle verdik. Bu konuda özellikle önümüzdeki dönem uygulama noktasında bir gayret içinde olacağımızı söyleyebilirim." açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde ilaç konusuyla ilgili bazı sıkıntıların yaşandığı ifade eden Koca, bu çerçevede özellikle sahada 900 denetim elemanının aktif olarak devrede olduklarını, idari olarak ceza kestikleri kuruluşlar olduğunu, denetimlerine yine devam edeceklerini, bundan sonraki süreçte üretici ile görüşmelerin de devam edeceğini, benzer ilaç sıkıntılarının yaşanmayacaklarını öngördüklerini açıkladı.

Son Güncelleme: 13.02.2019 20:01
Anahtar Kelimeler:
EuroZamIlaç
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.