İhracatçılar Emtia Yetiştirmek İçin Yollara Düştü

İhracat ürünlerinin Avrupa'ya yetiştirilmesi için Kapıkule Sınır Kapısı'ndan günlük geçiş rekoru kırıldı.

İhracatçılar Emtia Yetiştirmek İçin Yollara Düştü

İhracat ürünlerinin Avrupa'ya yetiştirilmesi için Kapıkule Sınır Kapısı'ndan günlük geçiş rekoru kırıldı.

03 Aralık 2017 Pazar 16:04
195 Okunma
İhracatçılar Emtia Yetiştirmek İçin Yollara Düştü

Türkiye’nin en işlek sınır kapısı olarak bilinen ve Bulgaristan ile kara bağlantımızın olduğu Kapıkule Sınır Kapısı, bir rekor ile tarihe geçti. Buna göre bu ayın başında, bugüne kadarki en yoğun tır geçişi meydana geldi. Sınır kapısının bağlı olduğu Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre, aralık ayının başında toplamda bin bir araç ülkeye giriş yaptı, bin otuz dokuz araç da ülkeden çıkış yaptı. Totalde ise iki bin kırk tırın giriş ve çıkış yaptığı sınır kapısında, bu anlamda bir günde en fazla giriş çıkış sayısına ulaşılmış oldu.

Uzmanlar, yılın son günlerine doğru böyle bir rekorun, ihracatçı firmaların emtialarını bir an önce yabancı ülkelere teslim edip satışlarını yapmak istemelerinden kaynaklandığını belirttiler. Bu rekorun dışında, kasım ayı içerisinde de geçiş sayısı yüksek yüzdelerle katlanmıştı. Buna göre geçtiğimiz ay günlük ortalamada sekiz yüz elli yedi araç giriş yaparken, dokuz yüz otuz dokuz araç da çıkış yapmış oldu.

Kasım ayı itibarıyla son yılların araç giriş ve çıkış ortalamalarına bakıldığında bu senenin en yüksek dönem olduğu söyleniyor. İstatistikî verilerek göre geçtiğimiz sene kasım ayında her gün sekiz yüz araç giriş yapıp sekiz yüz kırk araç çıkış yaparken, bir önceki sene bu rakam girişte yedi yüz elli dokuz, çıkışta yedi yüz doksan beş oldu. 

Son Güncelleme: 03.12.2017 20:44
Anahtar Kelimeler:
Kapukule
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.