İçişleri Bakanlığı'ndan e-Belediye Bilgi Sistemine İlişkin Açıklama

Kısa sürede kullanıma başlanacak olan e-Belediye bilgi sistemine ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, söz konusu sitemin yerel yönetimlerin iş süreçlerinin kısaltılacağını ve yılda en az 1 milyar 831 milyon lira tasarruf sağlanacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığı'ndan e-Belediye Bilgi Sistemine İlişkin Açıklama

Kısa sürede kullanıma başlanacak olan e-Belediye bilgi sistemine ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, söz konusu sitemin yerel yönetimlerin iş süreçlerinin kısaltılacağını ve yılda en az 1 milyar 831 milyon lira tasarruf sağlanacağını belirtti.

13 Mart 2018 Salı 13:59
186 Okunma
İçişleri Bakanlığı'ndan e-Belediye Bilgi Sistemine İlişkin Açıklama

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, belediyelerin, mevzuatla kendilerine verilen görev ve hizmetlerin yürütülmesi ve vatandaşlar tarafından yapılan başvuruların nihayete kavuşturulamsı amacıyla her türlü idari iş ve işlemin yürütüldüğü e-Belediye bilgi sistemini kullanmalarını zorunlu kılan, 7099 sayılı "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 10 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Söz konusu kanunla e-Belediye bilgi sistemini kurmaya, işletmeye, verilerin saklanması, iletilmesi ve paylaşımı ile ilgili politikaları tespit etmeye, çalışma usul ve esaslarını belirlemeye ve bu sistem ile ilgili merkezi bir hizmet standardizasyonu yaratılmaya İçişleri Bakanlığının yetkili olduğu vurgulanan açıklamada, sistemin faydalarına değinildi.

Açıklamada, sistem sayesinde vatandaşlara dönük hizmet süreçleri basitleştirilecek ve standardizasyon sağlanacağının ve sistemin devreye girmesiyle yılda en az 1 milyar 831 milyon lira tasarruf elde edileceğinin bilgisi paylaşıldı.

Bilgi sistemiyle kamu kurumları ve yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımının kurulacağı kaydedilen açıklamada, hizmetlerin merkezi sistem üzerinden yürütülerek vatandaş işlemlerinin elektronik ortamda elektronik veya mobil imza ile yapılabilmesine imkan tanınacağı belirtildi.

"SİSTEM BÜROKTATİK İŞLEMLERİN AZALTILMASINA HİZMET EDECEK"

Açıklamada, geliştirilecek belediyecilik yazılımları ile vatandaş odaklı yerel yönetim yapısının oluşturulması için bilgi ve iletişim teknolojileri etkin şekilde kullanılacağı ifade edildi.

Ayrıcai belediyelerin iş süreçlerinin kısaltılması ve daha hızlı hale getirilmesi ile zaman, emek ve mali kayıpların önlenmesinin amaçlandığı sistemle kesintisiz yerel hizmet sunumu sağlanacağı aktarıldı.

Sistem sayesinde bankalar ile anlık veri transferinin sağlanacağını ve vatandaşların vergi ve fatura gibi ödemeleri çevrimiçi yapabilmesinin mümkün kılınacağı belirtildi.

e-Belediye bilgi sisteminin, vatandaş odaklı bir yerel yönetim yapısının oluşturulması ve vatandaşların belediye hizmetlerinden daha hızlı, kolay, etkin, kaliteli bir şekilde yararlanmasına ve bu hizmetlerdeki bürokratik işlemlerin azaltılmasına hizmet edeceği vurgulandı.

"İZİN ve RUHSAT İŞLERİ TEK ELDEN YÜRÜTÜLECEK"

Türkiye genelinde hizmetlere belirli bir standardizasyon, şeffaflık ve denetlenebilirlik anlayışı getirecek sistem, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) uygulamaları kapsamında belediyelerin yürüttüğü inşaat izin süreçlerini en aza indirecek. Sistem, bir sonraki aşama olarak da diğer kurumlar ile yapılan entegrasyon çalışmaları sonucu süreç sayılarını düşürecek ve süreçlerin sadeleştirilmesinde aktif rol oynayacak. Böylece ülkenin iş yapma kolaylığı, dünya sıralamasına ciddi anlamda katkı sağlayacak.

Sistem, Avrupa Birliği mevzuatı ve uyum çalışmaları kapsamında yatırım yapma süreçlerinde çoğunlukla karşılaşılan bürokratik hantallığı yok ederek, gerekli izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden yürütülmesine olanak tanıyacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.