Hamsinin Kilogram Fiyatı Cep Yakmaya Başladı

Balıkçıların avlardan eli boş dönmeleriyle birlikte hamsinin kilogram fiyatı 20 liraya kadar çıktı.

Hamsinin Kilogram Fiyatı Cep Yakmaya Başladı

Balıkçıların avlardan eli boş dönmeleriyle birlikte hamsinin kilogram fiyatı 20 liraya kadar çıktı.

04 Aralık 2017 Pazartesi 14:52
201 Okunma
Hamsinin Kilogram Fiyatı Cep Yakmaya Başladı

Geçtiğimiz dönemlerde palamut bolluğu yaşayan Karadenizli balıkçılar, havaların soğuması ile birlikte hamsi avına çıkarak güzel bir av sezonu başlangıcı yaptı. İlerleyen dönemlerde yaşanan hamsi kıtlığı nedeniyle balıkçıların elleri boş dönmesi, tezgahlardaki hamsi fiyatlarını uçurdu. Hamsiler kilogram fiyatı olarak 20 liradan satılmaya başlandı.

Konu hakkında açıklamalar yapan Sinop - Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, mevcut durumda palamut haricinde hamsi avınan da bekleneni vermediğini ifade etti. Bununla beraber özellikle hamsinin bazı bölgelerde hiç avlanamadığını belirten Bayrak, bunun etkisinin tezgahlara hemen yansıdığını belirtti.

Avlanmalarda yaşanan problemlerin direkt olarak tezgahları etkilediğine işaret eden Bayrak, geçmiş dönemde palamutun balıkçıları üzdüğünü, şimdi ise hamsideki gidişatın hiç de iyi olmadığını söyledi. Bazı bölgelerde hamsinin hiç avlanılamadığını belirten Bayrak, genel bazda avlanmanın az olduğu için hamsinin fiyatının 20 liraya yükseldiğini ve bu rakamın bir rekor niteliğinde olduğunu vurgulayarak “Eğer bolluk olmaz ise fiyat düşmeyecektir. Umudumuz bollaşması yönünde” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık yapan İbrahim Gündoğdu tarafından açıklamalarda ise fiyatların aşırı yükselmesi ile birlikte satışların büyük oranda düştüğü belirtildi. Açıklamalarında hamsinin en çok tüketilen balık türleri arasında olduğunu belirten Gündoğdu, fiyatların 20 lirayı bulması sonucunda vatandaşın hamsiyi satın almadığını belirterek “İnşallah bol olur ve fiyatı düşer.” diyerek temennide bulundu.

Anahtar Kelimeler:
HamsiPalamutKaradeniz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.