Eskişehir’de Ekmeğe İki Yıldır Zam Yapılmıyor

İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Selami Ekşi, Eskişehir’de 2 yıldır ekmek fiyatlarında zam yapılmadığını fakat bu yıl “Ramazan Pidesi”ne zam talep edeceklerini bildirdi.

Eskişehir’de Ekmeğe İki Yıldır Zam Yapılmıyor

İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Selami Ekşi, Eskişehir’de 2 yıldır ekmek fiyatlarında zam yapılmadığını fakat bu yıl “Ramazan Pidesi”ne zam talep edeceklerini bildirdi.

24 Nisan 2018 Salı 14:05
144 Okunma
Eskişehir’de Ekmeğe İki Yıldır Zam Yapılmıyor

İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Selami Ekşi, Eskişehir’de gramajları farklı olan ekmek fiyatlarına ve Ramazan pidesi zammına yönelik açıklama yaptı.

Ekşi, artan çalışan giderlerinin, temel girdi malzemesi olan una yapılan zamın ve fırıncı esnafının üretici olarak kabul görüldüğü için elektriği indirimli kullanmasına yönelik olan kuralın değişmesi üzerine bu indirimden faydalanamadıklarını bildirdi.

2 senedir ekmeğe zam yapılmadığını bildiren Ekşi, bu husustaki fedakarlıklarının önemli olduğunu kaydetti.


Eskişehir’de ekmek fiyatlarına iki yıldır zam yapılmadığını bildiren Ekşi, bu süreçte iki kez fırın işçileri ile toplu sözleşme yaptıklarını, bunun yüzde 34’ü geçen bir rakam olduğunu, hammadde fiyatlarında örnek olarak temel girdi olan unu vererek, iki yıl önce 60 lira bandında iken şu an 80 lira bandına ulaştığını ifade etti.

Enerji maliyetlerindeki artışa kamuoyunun zaten şahit olduğuna değinen Ekşi, fırıncı esnafının daha önce üretici olduğu için elektriği bir miktar indirimli kullandığını, yeni gelen uygulamayla bu indirimin de ellerinden alındığını, 2 yılda yaşanan enflasyonun değerlerini ve buna karşın fırıncının yaşadığı maliyetler göz önüne alınırsa ne kadar büyük fedakarlıklar yaptıklarının açıkça belli olacağını belirtti.


Ekmeğin kilogram fiyatının 5 lirayı geçmeyeceğini bildiren Ekşi şu sözleri kaydetti:

“Federasyonumuzun açıkladığı gibi ekmeğin kilogram fiyatı 5 lirayı geçmemektedir. 200 gram taban uygulama olmak üzere 10’ar gram arttırılarak ekmek fiyatı ve gramajı belirlenebilir. Değişkenliğin sebebi ise bazı fırıncı arkadaşlarımızın üretim tekniği itibari ile 200 gramı üretememesidir. Onlarda da 250 gramı 1 lira 25 kuruştur. Yani her iki durumda da vatandaşımız aldığı ekmeğe aynı parayı ödüyor. Dediğim gibi kilogram fiyatı şu anda 5 lirayı geçmiyor”

RAMAZAN PİDESİNE ZAM TALEBİ

İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Selami Ekşi, marketlerde değişen ekmek fiyatlarının gramaj ile alakalı olduğunu ifade etti.

Ekmek gibi Ramazan pidesine de 2 yıldır zam yapılmadığını bildiren Ekşi zam talebinde bulunduklarını bildirdi.

Sendika Başkanı Ekşi, “Ramazan pidesi de aynı şekilde 2 yıldır zam görmüyor. Bu yıl da bir miktar zam artışı için Ticaret Odası’ndan talepte bulunacağız. Eskişehir’deki pide ve ekmek fiyatları Türkiye’deki örneklerinden her zaman daha makul ve daha kalitelidir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
YALAN ! 2018-04-24 19:14:51

Daha geçen Zam geldi Yalancının ... Gizli zamcı neyse küfür yok.