Emekliye Ek Ödeme Müjdesi

Emekli maaşlarıyla birlikte her ay ödenen ek ödemelerde zam durumu söz konusu, maaşın yüzde 4'ü olarak ödenen ek ödemelerin yüzde 8 seviyesine çıkacağı belirtiliyor.

Emekliye Ek Ödeme Müjdesi

Emekli maaşlarıyla birlikte her ay ödenen ek ödemelerde zam durumu söz konusu, maaşın yüzde 4'ü olarak ödenen ek ödemelerin yüzde 8 seviyesine çıkacağı belirtiliyor.

04 Aralık 2017 Pazartesi 09:31
914 Okunma
Emekliye Ek Ödeme Müjdesi

Vergi iadesi sisteminin yerine geçen ek ödeme ile SSK ve Bağ-Kur ve memur emeklileri için ekstra gelir oluşturuyor. Her ay hesaplara geçen maaşın yüzde 4 veya 5’i baz alınarak ek ödeme yapılıyordu. Bu miktarın arttırılması gündeme gelirken, gerçekleşmesi durumunda yüzde 4-5 seviyelerinin iki katına çıkacak böylelikle ek ödeme yüzde 8-9 miktarlarını görecek. Emekli maaşı alan kişiler için ek gelirin miktarı artacak. Ülkemizde bulunan 12 milyon emekliye maaşlarıyla birlikte her ay ek gelir ödemeleri yapılıyor. Bu ek gelirler emeklileri ekstra bir gelir olduğu için mutlu etse de miktarın düşük olmasından şikayet ediliyordu. Önceleri vergi iadesinin yerine geçen ek ödemeler, her emeklinin aldığı maaş üzerinden belirlenen yüzde ile ortaya çıkıyordu. Düşük emekliye sahip kişiler için bu yüzdenin oranı aylık maaşın yüzde 5’i iken, geriye kalan emekliler için de yüzde 4 seviyesinde. 900 liranın altında alınan emekli maaşlılarına aylık üzerinden yüzde 5 verilirken, daha yüksek aylık alan emeklileri için bu rakam yüzde 4 oranında. Maaşın artması gelen ek ödemelerinde artmasını sağlıyor.

Ek ödemelerin yükseltilmesi ile ilgili konuyu Türkiye Emekliler Derneği gündemine alarak bu yönde açıklamalarda bulundu. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşı alan vatandaşlara ödenen ek ödemenin miktarının düşük olduğunu dile getirerek, bununla birlikte bu ödemelerin yüzde 8-9 seviyesine çıkmasını ve yeniden düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı. Yapılan açıklamalar ile birlikte emeklilerin ek ödemeleri için yapılan bu taleplerin gerçekleşmesi durumunda alınan ek gelirler iki katına çıkmış olacak. Net emekli geliri 2 bin lira olan bir kişiye ek ödeme olarak 80 lira ek ödeme yapılırken, bu miktar yeni yüzdelerle birlikte 160-180 arasında değişecek.

Her ay bir 2 bin lira alan emekliye 2 bin 80 lira geçerken yapılan çalışmaların ardından onaylanması durumunda 2 bin 180 lira almaya başlayacağı belirtiliyor.

Son Güncelleme: 04.12.2017 10:01
Anahtar Kelimeler:
Ek ödemeEmekli ZamEmekli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.