Ekim Ayında Sanayi Üretimi Yüzde 7,3 Arttı

Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7,3 oranında yükseliş kaydetti.

Ekim Ayında Sanayi Üretimi Yüzde 7,3 Arttı

Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7,3 oranında yükseliş kaydetti.

08 Aralık 2017 Cuma 10:15
193 Okunma
Ekim Ayında Sanayi Üretimi Yüzde 7,3 Arttı

Yurtiçi piyasaların önemli gündem maddesi olan sanayi üretim endeksine ilişkin verilerde yükseliş görüldü. Geçen senenin aynı ayına göre %7,3 oranında artan sanayi üretim endeksi verilerinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin geçen senenin aynı dönemine göre %0,5 arttığı gözlemlendi. Bu süreç içerisinde imalat sanayi sektörü %7,7, elektrik-gaz-buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %7,3 oranında artış kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilerde, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksine ilişkin detaylı istatistikler paylaşıldı. Buna göre geçen senenin ilk ayında116-117 seviyelerinde bulunan endeksin, yıl içerisinde istikrarsız bir grafik çizdiği görülürken, Şubat ayından sonra büyük bir yükselişe geçtiği ve yılı 130 seviyelerinden bitirdiği kaydediliyor.

2017 yılında ise sanayi üretim endeksinde 120’li seviyelerden başlandığı ve Ekim ayına kadarlık süreçte genel ortalamada büyük artışlar kaydedildiği görülüyor.

MADENCİLİK VE TAŞOCAKÇILIĞI SEKTÖRÜ %2,2 AZALDI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış alt sektörler incelendiğinde ise Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektöründe, geçen aya göre %2,2 düşüş, imalat sanayi sektöründe %1,3 artış, elektrik-gaz-buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe %1,9 oranında azalma kaydedildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi verilerinin detayları incelendiğinde geçen yılın ilk ayında 127’li seviyelerde bulunduğu ve yıl içerisinde yaşadığı en kritik düşüşün Temmuz ayında gerçekleştiği görüldü. Ekim ayında dengelenen endeks bu seviyelerden yılı kapattı. Bu yıl ise daha yüksek seviyeden başlayan endekste çok kritik bir düşüş görülmedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.