E-Çiftçi Portalı Hizmete Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından devreye sokulan e-Çiftçi portalının bugün uygulamaya girdiği öğrenildi.

E-Çiftçi Portalı Hizmete Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından devreye sokulan e-Çiftçi portalının bugün uygulamaya girdiği öğrenildi.

15 Şubat 2019 Cuma 12:45
291 Okunma
E-Çiftçi Portalı Hizmete Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Çiftçi Portalı’nın uygulamaya girdiği bilgisine ulaşıldı. Bakanlığın çiftçilere verilecek destek başvurularını kolaylaştırmak ve tamamlamak için devreye soktuğu uygulama ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir açıklama yaparak; "e-Çiftçi, tarımsal alanda faaliyet gösteren çiftçilerin işletmeleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı ve bu bilgilere, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden erişebilmelerine imkan sağlayan bir portaldır. Bu portal üzerinden e-Çiftçi Portalı'na giriş yapan kullanıcı, işletmesinde kayıtlı tarım arazileri, bu parseller üzerinde kayıtlı olan ürün ile sahip oldukları hayvanların ırk, yaş ve cinsiyet bilgilerine ulaşabilecek. Ayrıca kullanıcılar, işletmelerinde kayıtlı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile ilgili doğum, ölüm, hastalık, satış gibi bildirimlerini uygulama üzerinden yapabilecek ve hayvanlara yönelik tüm veteriner işlemlerini de takip edebilecek." ifadelerinde bulundu.

Bakan Pakdemirli uygulamanın dünya üzerindeki en geniş kapsamda hazırlanan bilişim alt yapısına sahip olduğunu belirterek, gelişmeyi sürdüren teknolojiyi vatandaşlarla buluşturmaya devam edeceklerini ve çiftçilerin de bu entegrasyon ile tüm sürecin izlenebileceğini belirtti.

Portala an itibariyle kayıtlı kalem sayısının 2 milyon 132 bin işletme ile 33 milyon tarım parseli ve 64 milyon 700 bin baş hayvanla kapsamının büyüklüğünün anlaşılabileceğini anlatan Pakdemirli, sisteme bakanlığın resmi sitesi ve e-devlet aracılığı ile ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 15.02.2019 12:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.