Dünyaya Sakız Dağıtıyoruz

2017 yılının ilk 11 aylık döneminde sakız ihracatında geçen yıla oranla yüzde 30 artış yaşandığı görüldü.

Dünyaya Sakız Dağıtıyoruz

2017 yılının ilk 11 aylık döneminde sakız ihracatında geçen yıla oranla yüzde 30 artış yaşandığı görüldü.

21 Aralık 2017 Perşembe 14:14
225 Okunma
Dünyaya Sakız Dağıtıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi'ndeki verilerden derlenen bilgilere göre, bu yıl sakız ihracatında geride kalan senelere göre artış yaşandığı belirtildi.
Bu yıl Ocak ve Kasım ayları arasındaki dönem  baz alındığında sakız ihracatında, geçen yıla oranlar artış yaşandı. Bu yıl sakız ihracatında yüzde 30 artış görünürken 64 milyon 510 bin dolar yaklaşık 250 milyon TL gelir elde edildiği belirtildi.

2016 yılında ocak-kasım dönemlerinde 49 milyon 383 bin dolar sakız ihracatı yapılırken, bu yıl ise aynı dönemde yüzde 30'luk bir artışla birlikte 64 milyon 510 bin dolara yükseldi. 
Sakız ihracatı pazarında ise ilk sırada Irak yer alırken, 26 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirildi. Irak'tan sonra İran 2 milyon 183 bin dolarla gelirken, 2 milyon 94 bin dolarla Almanya bu sırayı takip etti.

Bu süre zarfında Türkiye, toplamda 60 ülkeye 14 ton sakız gönderiminde bulundu.

Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Genel Sekreteri Nebahat  Çakar, sakız ticaretinin değerlendirirken, iç pazarda sakız  pazarının büyüklüğünün 732 milyon lira olduğunu belirtti. Nielsen Perakendeci Ekim Raporu'nda yer alan verilerde yurtiçindeki sakız pazarının 732 milyon lira olduğu belirtildi.

Sakız ihracatında sırasıyle gelen ülkeler Irak, İran, Almanya, Suriye, Azerbaycan olarak geliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.