Cumhurbaşkanı Taşeron Konusuna Son Noktayı Koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron düzenlemesinin tafsilatını paylaşarak önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Taşeron Konusuna Son Noktayı Koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, taşeron düzenlemesinin tafsilatını paylaşarak önemli açıklamalarda bulundu.

05 Aralık 2017 Salı 13:58
203 Okunma
Cumhurbaşkanı Taşeron Konusuna Son Noktayı Koydu

Aylardır devam eden taşeron konusundaki çalışmalarda nihayete gelindi. Taşeron işçilerin durumları ile ilgili olan yasal düzenleme hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu düzenlemenin dokuz yüz bin taşeron işçisini ilgilendirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, taşeron çalışanların 450 bin kadarının da kamuya ait belediyelerde görev yaptığını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan, yeni düzenleme sonrası mevsimlik işçilerin de durumlarının değişeceğini ifade etti. Buna göre yirmi üç bin kişiden mürekkep mevsimlik işçilerin beş ay yirmi dokuz gün olan çalışma zamanları, dokuz ay yirmi dokuz gün olarak güncellenebilecek. 4/C kadrosunda çalışan işçiler ise, 4/B statüsüne entegre edilerek sorunun kökten çözüleceğini belirten Cumhurbaşkanı, yeni müjdeyi vatandaşlara vermiş oldu.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beyanatının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da konu hakkında bir açıklama yaptı. Bakan, taşeron unvanı ile çalışan tüm işçilerin kadroya geçirileceğini ve sürekli işçi statüsünde değerlendirileceğini söyledi. Bakan ayrıca, bu sürekli işçi statüsünün geçici olmadığını, kalıcı bir kadro tayin edildiğini de belirtti. Sarıeroğlu’nun Twitter’dan yaptığı açıklamalarında işçilerde herhangi bir eğitim şartı ya da yaş sınırının da aranmayacağına dair ipuçları da bulunuyor. Bakan, son olarak bu sabah itibarıyla kamu sektöründe çalışan taşeron işçilerin kadrolu olarak görev yapacaklarını belirtti. 

Anahtar Kelimeler:
Taşeron
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.