Çipura ve Levrek Üretimi Artık Tarlada Yapılıyor

Muğla, Milas’ta bulunan köylüler tarafından pamuk tarlalarına havuz yapılarak yılda 9 bin ton çipura ve levrek üretiliyor.

Çipura ve Levrek Üretimi Artık Tarlada Yapılıyor

Muğla, Milas’ta bulunan köylüler tarafından pamuk tarlalarına havuz yapılarak yılda 9 bin ton çipura ve levrek üretiliyor.

20 Şubat 2018 Salı 18:09
236 Okunma
Çipura ve Levrek Üretimi Artık Tarlada Yapılıyor

Milas ilçesine bağlı olan Ekinambarı, Avşar, Yaşyer, Savran, İçme köylerinde, çipura ve levrek yetiştirmeye başlandı. Köylüler pamuk tarlalarına havuz yaptırarak balık üretiyor.

Milas İlçe Tarım Müdürü Eşref Arslan, yıllık bazda 65 bin ton civarında balık üretimi yaptıklarını açıklayarak, "Balıkçılık sektöründen kentte yaklaşık 15 bin kişi faydalanıyor. Türkiye'de üretilen çipura ve levreğin yüzde 65'i Milas bölgesinde yetiştiriliyor. Yıllık üretimimizin 56 bin tonu denizlerde 9 bin tonu toprak havuzlarda gerçekleştiriliyor." sözlerini kaydetti.

Normal arazileri işgal etmediklerini, tarıma elverişli olmayan arazilerde balık ürettiklerini belirten Arslan,"Bize göre Milas üretiyor, dünya tüketiyor. Denizlerde tuz oranı binde 35, toprak havuzlarda da bin 7 ve 35 arası değişkenlik gösteriyor. Tuz ve sudaki mineral seviyesi bu tür deniz balıklarının yetişmesi için uygun olduğu için ideal bir üretim ortamı doğal olarak meydana gelmiş oluyor. Bu sektör, ilçemizde 15 bin ailenin ekmek kapısı durumunda. Geçtiğimiz yıl Milas'tan 60 ülkeye 50 bin ton civarında çipura ve levrek gönderdik." açıklamasında bulundu.

Soğuk hava deposu ve pazar ağını kurarak, balığı iç piyasaya pazarlayıp üreticinin mağduriyetinin de önüne geçme çalışmaları olduğunu belirten Milas İç Su Ürünleri Üreticileri Birlik Başkanı Muhammet Doğuç  "Tarıma elverişli olmayan arazilerde suları kullanarak kültür balığı yetiştiriyoruz. Özellikle son yıllarda ağırlıklı olarak levrek ve çipura yetiştiriciliği yapıyoruz. Üretimi meşakkatli bir aşama. En büyük girdimiz elektrik. Bu konuda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak üretim maliyetlerini düşürmeye çaba gösteriyoruz. Yetiştirilen balıkların en önemli özelliği toprak havuzlarda ve doğal bir ortamda yetişmiş olması. Toprak havuzlarda çok temiz ve kaliteli su kullanıyoruz. Balığımızın lezzeti ve görüntüsünün güzelliği bundan kaynaklanıyor." sözlerine yer verdi.

Özellikle Güllük-Dalyan bölgesinde 178 üreticinin toprak havuzlarda 9 bin ton civarında balık üretimi yaptığını belirten Doğuç, dahil olmak üzere bu havzadaki birçok köyde toprak havuzlar kurularak balık üretimi yapıldığını, buradan iç piyasaya pazarlandığını kaydetti.

Tarla balıkçılığı yapan üreticilerden olan Ahmet Vural, daha önce pamuk sektöründe çalıştığını ancak maliyetinin düşük olmasından ötürü tarla balıkçılığı yapmaya başladığını vurgulayarak, Vural, "Özellikle toprağımız çorak, suyumuz tuzlu olduğu için böyle bir alternatif geliştirdik. Deniz balığını karada yetiştirmeye başladık. Zevkli ama çok yorucu bir iş. Havuzlardaki balığa ayırdığımız vakti evdeki çocuklarımıza ayıramıyoruz. Balığa çocuğumuz gibi bakıyoruz. Yağmur çamur demeden havuzlarda balık yetiştirip talebi karşılamaya çalışıyoruz. Bizim balığımız yer altı kaynak sularından beslendiği için lezzetli." açıklamasında bulundu.

Vural, Milas kentine bağlı olan 7 köyün geçim kaynağını tarla balıkçılığının oluşturduğunu ve ürünlerini iç piyasaya pazarladıklarını da açıkladı.

Son Güncelleme: 20.02.2018 18:15
Anahtar Kelimeler:
MilasMuğlaLevrekçipura
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.