Bakan Sarıeroğlu'ndan Geçici Eleman Açıklaması

Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde vatandaşlara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuşmasında geçici eleman konusunda değinerek, bu şekilde çalışan bazı işçilerin kendilerini 'joker eleman' olarak tabir ettiklerini, ancak bu duruma kendilerinin öyle bakmadığını, bu çalışanlara, geçici eleman dediklerini söyledi.

Bakan Sarıeroğlu'ndan Geçici Eleman Açıklaması

Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde vatandaşlara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuşmasında geçici eleman konusunda değinerek, bu şekilde çalışan bazı işçilerin kendilerini 'joker eleman' olarak tabir ettiklerini, ancak bu duruma kendilerinin öyle bakmadığını, bu çalışanlara, geçici eleman dediklerini söyledi.

10 Mart 2018 Cumartesi 13:43
280 Okunma
Bakan Sarıeroğlu'ndan Geçici Eleman Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, beraberinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile Malatya Büyükşehir Belediyesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, belediye önünde toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, taşeron işçilere kadro düzenlemesinin yıllardır beklendiğini belirterek şunları söyledi:

"Bunu içinde olan, bilen, sıkıntıları, sorunları kaygılarınızı hepsini bilen bir kardeşinizdim. Rabb'im nasip etti vesile olduk ama bu işin mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dı. Allah ondan razı olsun. Gerçekten işçilerimiz için inşallah bundan sonra çok daha iyi düzenlemeleri de hayata geçireceğiz. Kadro konusu devrim niteliğinde bir konuydu. Bu işi gölgelemek için hayata geçirdiğimiz ilk andan itibaren çok fazla bilgi kirliliği yaptırdılar ama işçi kardeşlerimiz bizim 15 yıldır samimiyetimizi, ortaya koyduğumuz çalışmaları biliyorlar. Hiçbir zaman işçilerimizin, çalışanlarımızın aleyhine bir iş içerisinde olmayız."

Bu saatten sonra belediye şirketlerine girmenin o kadar kolay olmayacağını, bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkaracaklarını ifade eden Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

"Yapmış olduğumuzun şaşkınlığı içerisinde ne yapacaklarını şaşırdılar ve nasıl bu işi gölgeleriz diye büyük bir çaba içerisine girdiler, bunu da başaramadılar. Sizler için inşallah 3 Nisan'a kadar süreç devam ediyor. 3 Nisan'dan sonra emin olun bu konunun ne kadar kıymetli olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız. Hem gelir anlamında hem iş güvencesi anlamında ve sonrasında yapacağımız düzenlemelerle. Özellikle belediyelerimiz, şu anda şirket kurarak bu süreci gerçekleştiriyorlar. Bundan sonra bu belediye şirketlerine girmek o kadar kolay olmayacak. Bununla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı çıkaracağız."

"TEŞERONDAKİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ"

Bakan Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ve İçişleri bakanlıklarının işin titizlikle yürütülmesi için çalışmalarını yürüttüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ama maalesef şimdi bazı yerlerden duyuyoruz, sınav komisyonlarında çok büyük bize gelen şikayetler olmadı ama bugün bazı medya kuruluşlarında yer almış 'Farklı sorular soruluyor' diye. Ben buradan tekrardan bu komisyonlardaki yetkili arkadaşlarımıza sesleniyorum: Biz çok temiz ve önemli bir iş yaptık, bu işi gölgeleyecek hiçbir girişim içerisinde olmayın, aynı titizliği sizlerden de bekliyoruz. Sınav komisyonlarında sadece işinizle ilgili bunca yıldır, hepiniz yıllardır işlerinizi yapıyorsunuz zaten, işiniz dışında hiçbir soru sorulmaması gerekiyor. Eğer soru sorulursa buradan ben taşerondaki kardeşlerime sesleniyorum, itiraz etsinler, biz onların yanındayız. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın kesin talimatı var. Bizim ortaya koyduğumuz bir genelgemiz, çalışma usul ve esaslarımız var. Buna aykırı davrananlarla ilgili gereği yapılacaktır."

Belirli suçlar dışında eski hükümlülerin kadroya geçişi konusuna da değinen Bakan Sarıeroğlu şunları kaydetti:

"Bunu da buradan ilk kez açıklıyorum. Bu konuyu değerlendirdik, inşallah taşeronla ilgili 2 Nisan'a kadar sürecimiz devam edecek. 2 Nisan'dan sonra terörle bağlantılı olmamak kaydıyla cinsel saldırı, çocuk istismarı gibi suçları asla kabul etmeyeceğiz ama bunun dışında bugüne kadar çalışmış olan eski hükümlü kardeşlerimizin de kadroya geçişiyle ilgili şu andaki belirsizliği gidereceğiz ve onların da girişini 3 Nisan'dan itibaren inşallah gerçekleştireceğiz."

GEÇİCİ ELEMAN AÇIKLAMASI

Kamu hizmeri vermekte olan memurun, doğum iznine ayrılması ve askere gitmesi durumunda yerine bakan geçici işçilere de değinen Sarıeroğluşu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim kadro ile ilgili temel kriterlerimizden birisi 4 Aralık'ta fiilen çalışıyor olmak. Bazı kardeşlerimiz 4 Aralık'ta bu geçici, 'joker eleman' olarak kendilerini tabir ediyorlar biz öyle tabir etmiyoruz, biz geçici eleman diyoruz. Hizmet akitleri eğer feshedilmediyse hizmet akitleri askıdaysa 4 Aralık kriterine bakmayacağız ve bu kardeşlerimizin de kadroya geçişlerini gerçekleştireceğiz. Yine engelli kardeşlerimiz var. Emekliliği gelmiş ama emeklilik işlemlerini gerçekleştirmemiş. Bu kardeşlerimizin de geçişlerini sağlayacağız. Emekli olmayacaklar direk çalışmaya devam edecekler. Bunlarla ilgili de gerekli yerlerle yazışmalarımızı yaptık. Yine bir kaç düzenlememiz daha var bu konuda. Uygulamaya bakıyoruz, sıkıntı varsa KHK'nin sınırları içerisinde ilgili bir komisyonumuz var, bunları değerlendiriyoruz. Hiçbir şey bizim için çözümsüz değil. Biz iyi bir iş yapmak istedik, iyi bir iş yapmak için yola çıktık ve Allah'a şükürler olsun bunu da gerçekleştirdik. Yıllardır beklenen bir düzenlemeydi, hepinize hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah bu düzenlemenin avantajlarını önümüzdeki günlerde çok daha iyi yaşayacaksınız. 4C'deki kardeşlerimiz 4B'ye geçiş inşallah taşerona kadro ile eş zamanlı yapacağız. Mart ayının sonuna kadar bu konuyu da gerçekleştirmiş olacağız."

"HERKES ÖZGÜR  İRADESİYLE İSTEDİĞİ SENDİKAYI SEÇME HAKKINA SAHİP"

Son olarak sendika üyeliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sarıeroğlu, "Sendikal örgütlenme çalışanların kendi özgürlük alanıdır. Üyelikler e-devlet üzerinden olur ve sizden başka kimse görmüyor bunu. O anlamda bu sizin özgürlük alanınızdır. İstediğiniz sendikaya istediğiniz şekilde üye olabilirsiniz. Bunu seçmek çalışanların en temel hakkıdır. Bu konuda herkes özgür iradesiyle üye olmak istediği sendikaya kendisi seçme hakkına sahiptir. Bununla ilgili hiçbir şekilde bir müdahale olması söz konusu dahi olamaz, buna da izin verilemez." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
joker 2018-04-21 01:15:31

Sayın Bakanım hizmet akti diyorsunuz ya?çıkış yapılınca hizmet aktini nasıl göstercez ?. birde joker çalışana her seferinde sözleşme yapılmıyor.bekledikçe ve zaman geçtikçe bazı haklarımız zaman aşımına ugramıyor mu ? Joker gecici calısan konusu hakkında çalışmalarınızın sonucunu merak içersinde bekliyorum. Saygılarımla .

Avatar
joker 2018-04-18 01:06:00

Sayin bakanim ben bir kurumda ozel guv. olarak29 aralikta ise basladim ocak ayi icerisinde 4 aralik kriteri gundeme geldi calisma aktim devam ederken kadroya kabul edilmedim .ocak 17 de cikisim yapildi suan bekliyorum acaba sonuc ne alacak???

Avatar
mağdur 2018-04-21 01:31:46

Sayın : Çalışma Bakanım, JOKER ,GEÇİCİ çalışanlar hakkında bir açıklama yaptınız fakat
resmi gazetede yayınlanmadıgı için kabul görülmüyoruz. En kısa zamanda müjdeli haberinizi almak dileğiyle .Başarılar dilerim. saygılarımla