Bakan Fakıbaba'dan Koyun Desteğine İlişkin Açıklama

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kentten köye dönüş projesi kapsamında verilecek 300 koyun desteğiyle ilgili olarak, desteğin Ziraat Bankası tarafından açıklanarak Resmi Gazete'de yayımlandığını, çiftçiye krediyle bu desteğin verileceğini söyledi.

Bakan Fakıbaba'dan Koyun Desteğine İlişkin Açıklama

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kentten köye dönüş projesi kapsamında verilecek 300 koyun desteğiyle ilgili olarak, desteğin Ziraat Bankası tarafından açıklanarak Resmi Gazete'de yayımlandığını, çiftçiye krediyle bu desteğin verileceğini söyledi.

10 Şubat 2018 Cumartesi 13:25
122 Okunma
Bakan Fakıbaba'dan Koyun Desteğine İlişkin Açıklama

Bir dizi temaslarda bulunmak için Bolu'ya geçen Bakan Fakıbaba, kent Valisi Aydın Baruş ile makamında bir görüşme gerçekleştirerek, Valilik Yedigöller Toplantı Salonu'nda basın mensupları ile buluştu.

Hükümetin tarım, gıda ve hayvancılıkla ilgili destekleri olduğunu ifade eden Fakıbaba, bu desteklere bakanlık olarak sahip çıkacaklarını, üreticileri kesinlikle yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

Türkiye'nin kendisine yeteceğini ve aşanları da ihraç edeceğini kaydeden Fakıbaba, "Daha sonra da ihracata geçeceğiz. Bunlar öyle ezbere konuşulan laflar değildir. Yavaş yavaş da inşallah bunların semeresini almaya başlayacağız. Gıda, tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır. Milli bir olaydır. Kendimize yeteceğiz ve aşacağız. Aştıklarımızı da inşallah ihraç edeceğiz. Bu konuda hiç şüphem yok. Geldiğim günden beri bunları söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim." dedi.

Ülkemizin yurt dışından et ithal etmesindeki en büyük etkeni anaç promlemi olarak işaret eden Fakıbaba, "Ana olmadığı için de çocuk yok. Yani buzağı, kuzu yok. Biz bunları artırmayı hedefliyoruz ve inşallah bu sene özellikle büyükbaşlarda düve, küçükbaşlarda da anaç koyunla ilgili büyük teşviklerimiz olacak." diye konuştu.

Vatandaşlar arasında büyük heyecan yaratan kentten köye dönüş projesi hakkında da bilgilere paylaşan Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ziraat Bankası açıkladı ve açıklama Resmi Gazete'de yayımlandı. Biz bunun altını dolduracağız. 300 koyunu Ziraat Bankası'nın kredisiyle tarım kredi alacak. TİGEM sözleşmeli ailesi olacak. Biz ona yem ve ilaç desteği de vereceğiz. Asgari ücretini vereceğiz. Sigortalayacağız ama bunu bir avans olarak veriyoruz. Biliyoruz ki bu işin içerisinden iyi para kazanılacak. En kötü ihtimalde bir koyun 1,4 yavru verirken, biz 1 olarak kabul ediyoruz. Yani bir yıl sonra bu 300 koyun 300 yavru veriyor. 300 koyun ve 300 yavrunun 5 ay sonra fiyatları belli. Bu 300 koyun, direkt olarak üreticinin hakkı. Bizim değil. Yani 300 koyunun fiyatı belli ve fiyatını çarpacaksınız. Bizim verdiğimiz avansı çıkartacaksın. Elinde adamın para kalacak. Ne kadar kalacağını da biliyoruz. Bir aileyi gerçekten geçindirecek."

AMAÇ HAYVAN SAYISINI ARTTIRMAK

Kennten köye dönüş projesinin hem ithalatı önleyeceğini hem de ihracatın önünü açacağını belirten, ancak projenin herkese koyun verileceği manası taşımadığını aktaran Fakıbaba, "Bu çok önemli. Bizim düşüncemiz 'Hadi herkese sıradan verelim, herkes koyun sahibi olsun.' değil. Merası, barınağı, kredibilitesi olacak, bu işle iştigal etmiş olacak. Yani 'Herkese vereceğiz.' diye bir kaide yok. Amacımız; anaç hayvan sayısını artırarak hayvan sürümüzün sayısını çoğaltmak. Hem büyükbaş hem de küçükbaşta bunu yapacağız. Amacımız, gerçekten şu anda 45 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı istediğimiz seviyeye getirmek, TÜİK rakamlarına göre 16 milyon olan büyükbaş sayımız da belirli seviyeye getirmek." ifadelerini kullandı.

Projeye dahil olmak isteyenlere, mevcut durumda ne kadar hayvan beslediğine bakılmaksızın destek vereceklerini ifade eden Fakıbaba, ithalatı bunlarla önleyeceklerine söyledi.

Bakan Fakıbaba, hayvanı besleyerek değil doğurtarak, yavru elde ederek, büyüterek, dişilerini tekrar doğuma ayırarak, erkekleri de belirli bir yaştan sonra yeterli et miktarını elde ettikten sonra kasaba göndererek et miktarını artırarak ihtiyaca cevap vereceklerini, projenin amacının bu olduğuna vurgu yaptı.

Projelerinin tarımda şimdilik bunlar olduğunu beliren Fakıbaba, "Bu konuyla ilgili olarak da köy projelerimiz var. İnşallah bunu da bu sene göreceksiniz. Biz talebe göre arzı yapmış olsak, bize ne lazım pamuk, o zaman pamuk üretelim. Buğday lazımsa sözleşmeli aileler belirli köylerde sadece buğday üretecek. Eminim Türkiye'nin bu bağlamda hem tarımda hem hayvancılıkta önü açık. Planlarımızı yapıyoruz. Kendimizden hükümetimiz ve tarım bakanlığı olarak eminiz. Yolumuza devam ediyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.