Bakan Elvan: Melek Yatırımcılar İçin Yasal Düzenlemeleri 2013'te Yaptık

Kalkınma Bakanı Elvan, Dünya Melek Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye gibi pek çok ülkenin, melek yatırımcıları teşvik etmek için güçlü nedenleri olduğunu belirterek, melek yatırımcılar için yasal düzenlemeleri 2013 yılında hayata geçirdiklerini söyledi.

Bakan Elvan: Melek Yatırımcılar İçin Yasal Düzenlemeleri 2013'te Yaptık

Kalkınma Bakanı Elvan, Dünya Melek Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye gibi pek çok ülkenin, melek yatırımcıları teşvik etmek için güçlü nedenleri olduğunu belirterek, melek yatırımcılar için yasal düzenlemeleri 2013 yılında hayata geçirdiklerini söyledi.

19 Şubat 2018 Pazartesi 12:38
150 Okunma
Bakan Elvan: Melek Yatırımcılar İçin Yasal Düzenlemeleri 2013'te Yaptık

Lütfi Elvan, Dünya Melek Yatırım Forumu'nun (WBAF) açılışında yaptığı konuşmada, küreselleşmenin yenilik, dijital dönüşüm ve girişimcilikte olağanüstü değişikliklere yol açtığını ifade ederek, değişen talep içeriği ile halihazırdaki arz içeriği arasındaki boşluğun doldurulmasının önem kazandığını, bu doğrultuda girişimciliğin daha karmaşık hale gelen bireysel ve toplumsal ihtiyaçların giderilmesi için anahtar görevi gördüğünü ifade etti.

Bakan Elvan, dinamik, esnek ve eğilimleri ortaya koyan işletmelerin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde güçlü ve sürdürülebilir büyüme için son derece önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, söz konusu işletmelerin; ağırlıklı olarak küçük ölçekleri, teminat yetersizliği ve saydam olmayan mali yapıları nedeniyle finansa erişim hususunda çeşitli zorluklar yaşadığını belirtti.

Elvan, geleneksel finansal kuruluşların, yüksek risk taşıdıkları için start-up ya da erken aşama şirketlerini finanse etmek konusunda isteksiz olduğunu vurgulayaran sözlerini şöyle sürdürdü:

"İş melekleri, girişimcilik ve finans arasındaki boşluğu kapatmak için bir katalizör olarak ortaya çıkmakta ve teknik ve finansal yardım sağlamanın yanı sıra uygun maliyetlerle pek çok problemi bir arada çözecek bir reçete sunmaktadır. Melek yatırımcılar aynı zamanda, yatırım yaptıkları ve ortak oldukları firmalara danışmanlık da yaparak değer yaratmaktadırlar. Bugün yalnızca ABD'de toplam melek yatırım miktarı yaklaşık 21 milyar dolara ulaştı. Apple ve Google gibi tanınmış birçok küresel şirket, en az bir kez melek sermayesi imkanını kullanarak işlerini genişletmişlerdir. Dolayısıyla Türkiye gibi pek çok ülkenin, melek yatırımcıları teşvik etmek için güçlü nedenleri bulunmaktadır."

Melek yatırımcıların başarısının güçlü bir düzenleme altyapısının varlığına bağlı olduğunu kaydeden Elvan, bu doğrultuda fikri mülkiyet hakları, sağlam yasal bir çerçeve ve güçlü bir kurumsal baz gerektiğini, bunların aynı zamanda sağlıklı bir yatırım ekosisteminin olmazsa olmaz koşulları olduğunu kaydetti.

Elvan, ülkemizde girişimcilik ekosisteminin ileriye taşınmasını desteklemek için önemli çalışmalarının olduğunu ifade ederek, "Melek yatırımcılar için yasal düzenlemeleri 2013 yılında hayata geçirdik. Bu sistemle kamudan lisans alan yatırımcıların yaptıkları yatırımın yüzde 75’i vergiden düşürülmektedir. Yatırım yapılan girişimin son 5 yıl içinde kamudan destek alması durumunda ise bu oran yüzde 100’e yükselmektedir." dedi.

"TÜRKİYE'DE GİRİŞİMCİLİK TEKNOPARKLARDA YOĞUNLAŞMAKTA"

Akademik girişimciliğin, akademik bilgiyi toplumun, ekonominin ve sanayinin yararına dönüştürme aşamasında kritik bir rol oynadığına vurgu yapan Lütfi Elvan, akademisyenlerin teorik altyapıya ve yenilikçi fikirlere sahip olmakla birlikte ticarileştirme ve pazarlama konularında sınırlı tecrübeye sahip olabileceğini veya ilgili ağlara erişemeyebileceğini belirtti.

Elvan, "İş melekleri de bu kritik boşluğu kendi bilgi, deneyim ağı ve sermayeleriyle doldurmaktadır. Türkiye'de akademik girişimcilik hızla gelişmekte ve ağırlıklı olarak teknoparklarda yoğunlaşmaktadır." diye konuştu.

Girişimciliğin finansmanı alanındaki değişimler hususunda, kitle fonlaması ve risk sermayesi girişimi, genç girişimci merkezleri hakkında da görüşlerini aktaran Elvan, melek yatırımların son yıllarda Türkiye'de hızla geliştiğini, melek yatırımcılara verilen lisansların dağılımına bakıldığında, İstanbul'un yüzde 79 ile birinci sırada bulunduğunu, diğer şehirlerde de melek yatırımcılığın yoğunlaşmasına yönelik taleplerinin olduğunu ve geçen yıl melek yatırım, girişim sermayesi ve özel sermaye yatırımlarının toplamda 177 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirildiğini, söz konusu rakamın, çok çeşitli ve de karlı iş fırsatları sunan Türkiye gibi bir ülke için yeterli olmadığını ifade etti.

Elvan, ülkemizde özellikle, start-up'lara yapılan yatırımların Batı Avrupa ülkelerine kıyasla hala düşük olduğunun altını çizerek, "Kişi başı start-up'lara yapılan yatırımlar Türkiye'de 1,3 dolarken, Avrupa Birliği'nde ilk 10 ekonomisinde en düşük paya sahip olan İspanya'da ise 12,7 dolar." ifadelerini kullandı.

Ülkemizin güçlü bir makroekonomik yapıya, yatırıma elverişli iş ortamına, dinamik ve yenilikçi bir genç nüfusa sahip olduğunu kaydeden Elvan, coğrafi konumun, dünyanın önde gelen pek çok pazarına erişim imkanı tanıdığını ve dünya ticaretinin yarısından fazlasının, hava yolu ile Türkiye'den sadece 4 saatlik bir mesafede yapıldığını dile getirdi.

"TÜM TARAFLAR İÇİN KAZAN-KAZAN İMKANI DOĞACAK"

2017 için güçlü iç ve dış talebin katkısıyla yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme oranı beklendiğini dile getiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şunları söyledi:

"İmalat sanayi ve ihracata ilişkin göstergelerimiz oldukça güçlü seyrediyor. Ekonomideki güven seviyeleri artış eğiliminde, gelecek için beklentiler parlak. Zaman, yatırım zamanı. Daha fazla iş birliği yapmamız durumunda tüm taraflar için kazan-kazan imkanı doğacak. Biz yenilikçi girişimlerin ülkemize sağlayacağı katkıların farkındayız. Melek yatırımcıların, yenilikçi kuruluşlara büyüme fırsatları sağlama konusunda önemli roller oynadığını biliyoruz ve finansmanın ötesinde melek yatırımcılara teşvik sağlıyoruz."

Ülkemizde  girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirmek için yasal çerçeveyi çok daha güçlü hale getireceklerini kaydeden Elvan, finansmana erişimi kolaylaştıracak, kamu sisteminin etkinliğini artıracak, Ar-Ge ve yenilik kapasitesini artıracak faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi.

Lürfi Elvan, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu açıdan Türkiye'nin, iş melekleri için pek çok fırsat sunduğuna ve iş melekleri ile girişimciler arasında artan iş birliğinin her iki taraf için de çok verimli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Finansman için yeni teknolojilerin doğurduğu fırsatlardan yararlanmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Geçtiğimiz senenin aralık ayında kitle fonlaması ile ilgili mevzuat yürürlüğe girdi. Kitle fonlaması, tek başına kayda değer bir etki yaratamayacak çok sayıda yatırımcının ufak meblağlar ile bir girişimi internet siteleri üzerinden fonlamasına veya bağış yapmasına imkan tanıyan yeni nesil bir finansman aracıdır. Gündemimizde ayrıca Risk Sermayesi Girişimi de bulunmaktadır. Girişim sermayesi ihtiyacı olan işletmeleri ortaya çıkarmak ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetler üretmek için bu uygulamayı kalkınma ajanslarımızın da iş birliğiyle ulusal ve bölgesel düzeyde uygulamayı planlıyoruz. Bu sayede gelişmiş bölgelerdeki başarılı uygulamaların diğer bölgelere de yayılması ve ülkemizin potansiyelini açığa çıkarması söz konusu olacaktır. Genç girişimcilere ihtiyaç duydukları eğitimi verecek ve onları yatırımcılarla buluşturacak olan Genç Girişimci Merkezlerini yaygınlaştıracağız. Bu aynı zamanda her bölgemizden başarılı projelerin çıkmasına da katkı sağlayacaktır. Melek yatırımcı kültürünün gelişmesi için gerekli bilinçlendirme ve kapasite geliştirme çalışmalarını gerçekleştireceğiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.