Aydın'a Kâğıt Fabrikası Geliyor

KİPAŞ Holding, yarım milyar dolarlık yatırım ile Aydın'a, Avrupa'nın en büyük kâğıt fabrikasını inşa etmeye hazırlanıyor.

Aydın'a Kâğıt Fabrikası Geliyor

KİPAŞ Holding, yarım milyar dolarlık yatırım ile Aydın'a, Avrupa'nın en büyük kâğıt fabrikasını inşa etmeye hazırlanıyor.

09 Aralık 2017 Cumartesi 20:09
293 Okunma
Aydın'a Kâğıt Fabrikası Geliyor

Türkiye’ye son yıllarda yapılan önemli yatırımlara bir yenisi daha eklendi. KİPAŞ Holding de, bugünlerde Türkiye’nin önemli bir eksiğini tamamlamak üzere Aydın’da kâğıt fabrikası açmaya hazırlanıyor. Holding, 500 milyon dolar değerindeki yatırımı ile Avrupa ülkeleri arasında bulunan en büyük kâğıt fabrikasını açacak. KİPAŞ Holding’in yetkililerinden Sinem Öksüz Dedebayraktar, ülkemizin yurtdışındaki ülkelerden ithal ederek kullandığı kâğıtları artık üreteceklerini ve hatta ithal edeceklerini belirtti.

Sinem Dedebayraktar, yaptığı açıklama ile yeni yatırımın Türkiye’de büyük bir boşluğu tamamlayacağını ve yılda ortalama üç yüz milyon dolarlık kâğıt ithalatının önüne geçilerek Türkiye’ye büyük fayda sağlayacaklarına inandıklarını ifade etti. Holding yetkilileri, Türkiye’yi ithalattan kurtardıkları gibi ihracat konusunda da iki yüz yirmi beş milyon dolarlık bir hacmin ortaya çıkacağını belirtti.

KİPAŞ Holding’in kuracağı kâğıt fabrikasının müjdesini geçtiğimiz aylarda Aydın’ı ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihay Zeybekci vermiş ve Aydın’a milyar lira değerinde yatırım geleceğini belirtmişti. KİPAŞ Holding, yaptığı yatırımlar ile ülkenin en önde gelen sanayi firmaları arasında yer alıyor. Kuracağı yeni fabrika ile de Avrupa’da faaliyet gösteren en büyük kâğıt fabrikası olmayı amaçlıyor.

Firma yetkilileri, yaptıkları açıklama ile atık kâğıtlardan yeni kâğıtların elde edileceğini ve inşası devam eden fabrikanın iki sene sonra açılacağını bildirdi. Firma, aynı zamanda kâğıt imâlatı için başka yerlerde de yatırım yapmaya devam ediyor. Bilecik’te inşası devam eden oluklu mukavva ve kutu fabrikasının önümüzdeki senenin ilk yarısında faaliyete geçirmeyi planlayan holding, bu fabrikada da kırk milyon euroluk yatırım yapıldığını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.