Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanacak

Asgari ücret için yapılacak olan görüşmeler bugün gerçekleştirilecek. Görüşmeler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca yapılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanacak

Asgari ücret için yapılacak olan görüşmeler bugün gerçekleştirilecek. Görüşmeler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca yapılacak.

01 Aralık 2017 Cuma 09:21
234 Okunma
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanacak

Bugün gün içerisinde asgari ücret konusunun görüşülmesi için toplanacak olan komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’nun önderliğinde gerçekleşecek. Toplantı kapsamında gelecek seneye ilişkin asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili önemli kararlar alınacak.

2018’de asgari ücretin hangi düzeyde olacağının belirleneceği toplantı için oluşturulan komisyonda işçi, işveren ve de hükümeti temsil eden birçok kişi bulunuyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu adı verilen komisyonun gerçekleştireceği toplantı bugün sabah saat 10:00’da başlayacak. Bunun yanı sıra görüşmelerde işveren tarafını temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) de yer alacak.

Toplamda 15 kişiden oluştan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını Türk-İş Sendikası temsil ediyor ve işveren tarafını ise TİSK ele alıyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında yapılan görüşmelerden sonra işçi ve işverenlerin ev sahipliğinde toplanacak olan komisyon, gerçekleştirilecek olan görüşmelerden sonra en son görüşmelerini yine Bakanlık bünyesinde gerçekleştiriyor. Komisyona, Bakanlık tarafından belirlenene üyelerden biri başkanlık ediyor. En az 10 oy olma şartı ile karar verilirken, oyların eşit olması halinde ise Başkan’ın seçmiş olduğu taraf lehine karar veriliyor.

Asgari ücrete ilişkin yapılacak olan görüşmelerden vatandaş müjdeli haber beklemeye devam ediyor. Mevcut şartlarda bekar bir işçinin brüt maaşı bin 777 lira 50 kuruş olurken çeşitli kesintilerin düşürülmesi ile birlikte maaş bin 404 lira 6 kuruş’a kadar düşüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.