Asgari Ücret Konusunda Son Durum Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yurtdışı seyahatinden önce asgari ücret gelişmeleri hakkında açıklama yaptı.

Asgari Ücret Konusunda Son Durum Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yurtdışı seyahatinden önce asgari ücret gelişmeleri hakkında açıklama yaptı.

18 Aralık 2017 Pazartesi 20:07
182 Okunma
Asgari Ücret Konusunda Son Durum Açıklaması

Yeni yıl ile birlikte asgari ücretlere ne kadar zam yapılacağı henüz bilinmiyor. Konu hakkında görüşmelerin devam ettiğini belirten yetkililer, vatandaşlara sürekli olumlu yorumlar yapıyor. Ancak yapılacak zammın işçileri memnun etmeyeceği daha önceki yıllardan aşikâr durumda. Konuya ilişkin son olarak da Başbakan Binali Yıldırım bir açıklama yaptı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, geçtiğimiz günlerde hükümetten asgari ücretin yeni yılda 1893 TL olmasını istemişti. Hükümetin bu rakama sıcak bakmadığı biliniyor. Ancak konu hakkında Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş’e gitmeden önce bir açıklama yaptı. Başbakan, yeni yıl başlamadan evvel hükümet, işveren ve işçi sendikalarının asgari ücret ile ilgili görüşmelerinin devam ettiğini ve çalışmaların kısa bir zaman sonra tamamlanacağını ifade etti. Başbakan, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun da teklifini sunacağını ve ortaklaşa mutabakata varılacak miktar üzerinden enflasyonun üzerinde bir zammın verileceğini belirtti.

Başbakan konuşmasında, ülke şartlarının da dikkate alınarak bir rakam belirleneceği üzerinde durdu. Buna göre asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ile ilgili ilk toplantı, aralık ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında yapılmıştı. Konu hakkında TÜRK – İŞ yetileri, asgari ücretin “insan onuruna yakışır” oranda hesap edilmesi gerektiğini üstüne basa basa belirtmişti.

Son Güncelleme: 18.12.2017 21:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
asgari ücret 2017-12-18 21:59:53

geçinemiyoruz bu 1400 tl ile bu ülkede insan onuruna yakışacak bir asgari ücret verilmesini istiyoruz. Borçlar almış başını gitmiş hep 3 beş banka alacaklı hacize gitmiş. Ödeyemiyoruz bu komik asgari ücretle