ASELSAN'dan Takograf Hamlesi

Dünya çapında yalnızca bazı ülkelerde üretilen takograflar Türkiye’de ASELSAN tarafından üretilecek. Böylece ASELSAN, yurtdışına bağlılığı düşürecek ve karayolu taşımacılığında güvenliliği artırmış olacak.

ASELSAN'dan Takograf Hamlesi

Dünya çapında yalnızca bazı ülkelerde üretilen takograflar Türkiye’de ASELSAN tarafından üretilecek. Böylece ASELSAN, yurtdışına bağlılığı düşürecek ve karayolu taşımacılığında güvenliliği artırmış olacak.

07 Aralık 2017 Perşembe 15:36
268 Okunma
ASELSAN'dan Takograf Hamlesi

ASELSAN tarafından üretilecek olan yeni takograflar, karayolları taşımacılığı kapsamında önemli bir noktada bulunacak. Şirketin yürüttüğü AR-GE çalışmaları, yenilikçi ve çözümcül projelerde kendisini göstermeye devam ediyor. Şirketin yeni projesinde, dünyanın bazı ülkelerinde üretilen takografların Türkiye’de üretilmesi amaçlanıyor. Bu şekilde yurtdışına bağlılığı düşürecek olan şirket, aynı zamanda karayolları güvenliği konusunda da büyük bir adım atmış olacak.

Sayısal takograf cihazı olarak bilinen ürün, mevcut sistemde sadece yurtdışında belirli ülkeler tarafından üretilebiliyor. Söz konusu cihazların Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler tarafından zorunlu şekilde kullanılıyor. Sadece kamyonet ve bununla beraber 9 yolcudan daha fazla kişiyi taşıyan araçlara zorunlu olarak bulunan cihaz, Avrupa’ya Türkiye’den gidecek olan otobüs ve kamyonetlerde de kullanılacak.

PAZAR HACMİ 1 MİLYONUN ÜZERİNDE

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler ve AB’ye yapılan turizm ve ticaret lojistik firmalarının kullanıldığı hesaplanan cihazın toplam pazarının 1 milyonu geçtiği ifade ediliyor. ASELSAN tarafından yapılan AR-GE çalışmaları ile birlikte Türkiye’den 1 milyar euro civarında bir döviz çıkışının engellenmesi planlanıyor.

Özellikle Türkiye’den Avrupa’ya yük veya yolcu taşımacılığı yapılan kamyon ve filo sayısının oldukça kayda değer bir rakamdan oluştuğunu söylemek mümkün. Öyle ki Avrupa’ya giden yük ve yolcu kapsamındaki filoların en gelişmiş ağı Türkiye’ye ait.

Mevcut düzende kullanılan eski takografların birçok kazaya davetiye çıkardığı belirtilirken yeni üretilecek olan ASELSAN’ın takograflarının hız ihlalleri, çalışma süreleri gibi detayları olduğu gibi kaydedebileceği ifade edildi. Alınan karar ile birlikte şirketin, Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan Birlikçe Çalışılabilirlik Testleri’ni başarıyla geçtiği belirtilirken, böylece üretilecek olan STC-8250A ürünün dünyadaki 4’üncü üreticisi olacağı ifade edildi.

Anahtar Kelimeler:
TakografASELSAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.