ASELSAN, 1 Milyar Dolarlık Döviz Çıkışını Engelleyecek

Dünyada sayılı ülkede üretilen sayısal takografların üretimine başlayan ASELSAN, Türkiye'yi 1 milyar dolarlık döviz çıkışından kurtaracak.

ASELSAN, 1 Milyar Dolarlık Döviz Çıkışını Engelleyecek

Dünyada sayılı ülkede üretilen sayısal takografların üretimine başlayan ASELSAN, Türkiye'yi 1 milyar dolarlık döviz çıkışından kurtaracak.

08 Aralık 2017 Cuma 13:34
273 Okunma
ASELSAN, 1 Milyar Dolarlık Döviz Çıkışını Engelleyecek

Ülkemiz adına yapmış olduğu Ar-Ge çalışmalarıyla, yenilikçi ve geleceğe yönelik işleriyle üretim yapan ASELSAN, savunma sanayisi adına ortaya çıkarmış olduğu ürünlerle katkı sağlıyor. Askeri alanda ürettiği ürünlerle ticari anlamda da çalışmalar yürüten ASELSAN, tecrübesi ve deyimiyle sivil hayatı kolaylaştıran katkılar sağlamaya devam ediyor.
Dünyada sayılı ülkenin üretimini yaptığı 'sayısal takograf' cihazının üretimine başlayan ASELSAN, büyük bir döviz çıkışının da önüne geçmiş oldu.

Tamamen yerli üretim olan takografların araçlarda kullanımı başlarken, Bu cihazlar Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan kamyonlarda, kamyonetlerde ve 9 kişiden fazla yolcu taşıyan araçlarda kullanımı zorunlu. Dolayısıyla yurtdışına çıkacak kamyon, kamyonet, otobüslerde AB sınırları içerisine girildiği zaman araç içerisinde takograf bulunmak durumunda. 

Ülkemizden yurtdışına ürün taşıyan şirketlerin karayolu taşımacılığı ile ihracatlarında takograf kullanımını göz önüne alırsak bir yıl içerisinde 1 milyonun üzerinde bir durum söz konusu. Takograf kullanılan araçların yıl içerisindeki yoğunluğunu değerlendirirsek ve dönüşüm ihitayacı baz alındığında yaklaşık 1 milyar avro gibi miktar kasamızda kalacak.

ASELSAN'ın takograf üretimi 1 milyar avro gibi bir döviz çıkışını engelleyecek. 

Ülkemizden yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığının karayoluyla çok sık kullandılğı düşünüldüğünde, 60 bin araçlık bir trafik akışı sağlanıyor. Karayolu taşımacılığında Türkiye dünyada ikinci sırada yer alıyor. 

Geliştirilen takografları günümüz teknolojisini kullanarak üreten ASELSAN, eskiyen takografların hatalar vermesinin önüne geçerek sorunu ortadan kaldıracak. Yeni takograflarla birlikte aracın hızı, sürücülerin aracı kullanma süresi, kimlik bilgileriyle birlikte hafızasına alıyor. 


 

Anahtar Kelimeler:
ASELSAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.
Avatar
King 1968 2017-12-10 12:58:45

Bubtam bir traji komik haberdir AB ulkelerinde dijital takograf kullanimi 2018 yilinda yerini akilli kara kutuya birakacaktir
Ayrica ulkemizde aselsan ve kocaeli univ yapilan 2 ayri yerli utun versiyonu 2 olup Ab ulkerinde kullanilamayacaktir zira AB ULKELERI versiyon 4 surumunu kullnamaktafir
Amac AB ulkelerinde sokilmeye baslanacaknolan ve mudahlesi cok kolay olan dijital takograflari ulkemize satmayi planlamaktafir ve malesef sozde yerli ve milli ithalatcilarimiz ellerini ovusturmaktadir
Arastirin gercek budur merkezi Belcikada olan takonet AB ulkelerinin tum ticari arac bilgilerinin saklandigi yerdir bu yazdiklarimi oradan teyidin alabilirsiniz