67 Bin İhracatçı Adına Söz Verdi

İhracatta bu yıl koydukları hedefe çok yaklaştıklarını ve aşacaklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, gelecek yıl rekor kıracaklarını vurguladı.

67 Bin İhracatçı Adına Söz Verdi

İhracatta bu yıl koydukları hedefe çok yaklaştıklarını ve aşacaklarını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, gelecek yıl rekor kıracaklarını vurguladı.

25 Aralık 2017 Pazartesi 10:04
156 Okunma
67 Bin İhracatçı Adına Söz Verdi

2017 yılının sonuna doğru yaklaşırken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yıl değerlendirmesi yaptı. Geride bıraktığımız yılı ihracat ve istikrar yılı olarak değerlendiren Büyükekşi, yeni hedeflere ulaşmak için bir yol haritası oluşturduklarını belirtti.   

Hükümetten talepte bulundukları birçok desteğin karşılığını aldıklarını belirten Büyükekşi, verilen desteklerin ihracat sektöründe çok önemli bir payının olduğuna dikkat çekti. Devletin verdiği destekle birlikte ekonomik anlamda toparlanma sürecinin de hızlandığını belirtti.

Bu yıl ihracat alanında Orta Vadeli Program’da (OVP) konulan ilk hedefin 153,3 milyar dolar olduğunu belirten Büyükekşi, 2017’nin yarıyıl değerlendirmesinde bu hedefin aşılacağını belirttiklerini ifade etti. Gösterilen performansın üst düzey olduğuna ve dünya ticaretininde üstüne çıkıldığını belirten Büyükekşi, bununla birlikte Eylül ayı içerisinde açıklanan 2018-2020 yıllarını da kapsayan OVP’de yıl geneli ihracat hedefi 156,5 milyar dolara revize edildiğini vurguladı. Türkiye’de faaliyet gösteren 67 bin ihracatçı adına bu rakamında aşılacağının sözünü verebileceğini belirten Büyükekşi, bu yıl ilk 11 ayın 8’i baz alındığında çift haneli rakamlara ihracatta ulaşıldığını vurguladı.

İhracatta bu yıl yüzde 10,4 artış olduğunu 143,3 milyar dolara ulaştığını belirten Büyükekşi, içerisinde bulunduğumuz ay iç beklentisinin yüzde 10’un üzerinde olacağını ifade etti. Bu yılın geneli baz alındığında 157,3 milyar doların aşılacağını ve ihracatta önlerine koydukları hedefi aşacaklarını belirten Büyükekşi, 2018 yılında da ihracatta OVP hedefi olan 169 milyar doları aşarak rekor kırmak istediklerini belirtti.

Son Güncelleme: 25.12.2017 10:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.