"3. Havalimanı 55 Ülkeyi Üç Saatlik Bir Sürede Birbirine Bağlayacak"

Fransa'nın Cannes kentindeki gayrimenkul fuarı MIPIM 2018'i gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, burada gerçekleştirdiği İstanbul Yatırım Çadırının açılışının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada İstanbul'da yapım işleri devam eden 3. havalimanının etrafındaki 55 ülkeyi üç saatlik bir sürede birbirine bağlayacak tek havalimanı olacağını söyledi.

"3. Havalimanı 55 Ülkeyi Üç Saatlik Bir Sürede Birbirine Bağlayacak"

Fransa'nın Cannes kentindeki gayrimenkul fuarı MIPIM 2018'i gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, burada gerçekleştirdiği İstanbul Yatırım Çadırının açılışının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada İstanbul'da yapım işleri devam eden 3. havalimanının etrafındaki 55 ülkeyi üç saatlik bir sürede birbirine bağlayacak tek havalimanı olacağını söyledi.

13 Mart 2018 Salı 15:14
92 Okunma
"3. Havalimanı 55 Ülkeyi Üç Saatlik Bir Sürede Birbirine Bağlayacak"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından oluşturulan İstanbul Yatırım Çadırının açılışını gerçekleştirdikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, MIPIM Fuarı’na Türkiye’nin son dönemde yoğun katılım gösterdiğinin belirterek, “Ülke olarak burada 250 civarında kuruluşumuz var. Bunlar bizim ülkemizin gururu, hepimiz bu ülkeyi dışarıda temsil eden kuruluşlar. Olayı sadece burada bir alışveriş imkanı gibi görmüyoruz. Aynı zamanda burada ayakta kalan ülkelerin, iş yapan ülkelerin, büyüyen, gelişen ülkelerin kendi yapmış oldukları çalışmaları bütün dünyaya tanıttıkları bir ortam olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki, insanoğlunun sürekli artan bir değişim isteği ile hareket ettiğini ve mekan değiştirdiğini ifade ederek, inşaat sektörünün bu değişimle şekillendiğini, yurt dışında ve yurt içinde Türk inşaat şirketlerinin önemli başarılar kaydettiğini, ülkenin medarı iftiharı haline geldiğini kaydetti.

"BU HIZLI YATIRIM ATAĞI DEVAM EDECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

“Yurt dışında zaten inşaat sektörü bizim medarı iftiharımız. İlk 250 içerisinde bizim her zaman 40 ila 50 firmamız var. Bu firmalar bizi gayet iyi temsil ediyorlar. Son 10 yılda 220 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştık. Çin’den sonra ikinci sıradayız.” diyen Bakan Özhaseki, ülkemizde son dönemlerde müthiş bir kalkınma atağının yaşandığını vurgulayarak, “Özellikle 2002’den itibaren başlayan dönemde yapılmış olan yatırımları sadece ülke içerisindeki yatırımlar olarak görmekten ziyade, biraz da kıtalar arası yatırımlar gibi de görmek lazım. Ülke içinde yatırımlar, kalkınma hamleleri hızlı bir şekilde devam ederken, bir taraftan da iki kıtayı birbirine bağlayan yer altındaki geçitten, üçüncü köprüden, Kocaeli tarafına yapılan üst geçitten, bunların her biri adeta kıtaları birbirine bağlayan bölgesel yatırımlar olarak da karşımızda duruyor. İnşallah bu hızlı yatırım atağı da devam edecek diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kısa süre sonra hizmete başlaması planlanan üçüncü havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağının altını çizen Bakan Özhaseki, havalimanının etrafındaki 55 ülkeyi üç saatlik bir sürede birbirine bağlayacak tek havalimanı olacağını kaydetti.

"ESKİDEN CAZİBE MERKEZİ OLAN ŞEHİRLERİN BİRÇOĞU YOK OLUP GİTTİ"

“Artık dünyada şehirler yarışıyor. Kim ne derse desin. Şehirlerin ekonomileri bazı ülke ekonomilerini geçmiş vaziyette.” ifadelerini kullanan Özhaseki, şehirlerin kendi tanıtımlarına önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Özhaseki, bu yarışta geride kalanın silinip gittiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Anadolu, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Böyle olmasına rağmen geçmişte cazibe merkezi olan, başkentlikler yapmış, nüfusu 300, 500 binleri bulmuş yani birkaç asır, birkaç bin yıl öncesinden bahsediyorum, şehirlerin birçoğu şimdi yok olup gitmişler. Eğer şehirlerimizin yöneticileri, kendi şehirleriyle ilgili doğru projeler yapıp, ileriye doğru şehirlerini açarlarsa, o şehirler büyüyecek ve gelişecektir. Bir bilim adamının sözü, şehirlerin geleceği, oradaki yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Şimdi artık şehirlerimizin yarıştığı bir ortamda bu fırsatları doğru oranda, yerinde değerlendirmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Bu vesileyle buraya kadar gelen, emek veren, ülkeyi tanıtma adına bir milim dahi olsa gayret eden arkadaşlarımı kutluyorum."

İTO Başkanı Öztürk Oran ise fuara Türkiye'den 250 şirket ve 700 ziyaretçinin katıldığının bilgisini aktararak, İstanbul Çadırının Türkiye'nin mega projelerinin yanı sıra vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunacağını, MIPIM'in İstanbul’un çok yönlü kimliği, zengin tarihi ve sahip olduğu fırsatların sergilenmesi adına önemli bir sahne olduğunu ifade etti.

Dört gün boyunca dünya çapında yatırım ve gayrimenkul profesyonellerini buluşturacak olan fuarın bu yılki ana teması "Dünyanın Şehir Haritası Değişiyor" olarak belirlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.