14. Akbank Kısa Film Festivali

Bir klasik haline gelen Akbank Film Festivali'nin 14'üncüsü 19 Mart'ta başlayacak. Söz konusu festivalde, 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film sanatseverlerle buluşacak.

14. Akbank Kısa Film Festivali

Bir klasik haline gelen Akbank Film Festivali'nin 14'üncüsü 19 Mart'ta başlayacak. Söz konusu festivalde, 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film sanatseverlerle buluşacak.

13 Mart 2018 Salı 13:30
115 Okunma
14. Akbank Kısa Film Festivali

Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinden oluşan festivalde, 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film izleyicilerin beğenisine sunulacak. Ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, "En İyi Kısa Film" ödülü için bir birlerinin önüne geçmeye çalışacak.

Diğer önemli film festivalleri Cannes, Berlin ve Venedik'teki yarışmış yapımların da aralarında olduğu etkinliğin "Deneyimler" bölümünde Arjantinli oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist Ana Katz yer alacak. Katz'ın başrolünde oynadığı ve yönettiği uzun metraj filmi "A Stray Girlfriend" ile beş kısa filmi festival programında bulunacak.

İsveç Drama Birliği ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yapımcı Suzan Güverte, kurgucu Ali Aga, oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarında bilgilendirmeler yapacak.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah "Oyunculuk Üzerine", yönetmen-oyuncu Onur Saylak "Kısadan Uzuna", yönetmen Nebil Özgentürk "Belgesel Sinema", genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity ve Murat Uğurlu "Bir Kısa Film Yapmak", Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michele Driguez "Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler", akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara ve Selahattin Yıldız "Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi", post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener "Post Prodüksiyon" müzisyen Murat Evgin "Müzik ve Görsellik" bölümlerine yer alacak.

Kısa filmlerin desteklenmesi ve istenilen seviyeye getirilebilmesini sağlamak amacıyla Forum bölümü kapsamında verilen "En İyi Senaryo Ödülü" için bu yıl 632 senaryo ile başvuru gerçekleştirildi.

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride "En İyi Film" olarak seçilecek eserlerin yönetmenlerine Akbank Sanat tarafından, 5 bin dolar ile ödül verilecek. Ödüllü yapımlar, festivalin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği çerçevesinde çeşitli üniversitelerde gösterilecek. Forum bölümünde, yapım desteği amaçlı kısa film senaryo yarışmasını kazanan senaryoya ise Akbank Sanat tarafından 3 bin lira ile ödül verilecek.

Kazananlar 29 Mart'ta düzenlenen ödül gecesinde duyurulacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.