Zeytin Dalı Harekatı Kapsamında 1931 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, yurt içi ve dışında yaşanan terör örgütleriyle mücadele hakkında haftalık bilgilendirmede bulundu.

Zeytin Dalı Harekatı Kapsamında 1931 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, yurt içi ve dışında yaşanan terör örgütleriyle mücadele hakkında haftalık bilgilendirmede bulundu.

24 Şubat 2018 Cumartesi 13:04
150 Okunma
Zeytin Dalı Harekatı Kapsamında 1931 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu 1931 terörist etkisiz hale getirildiği belirtildi. Önceden tespit edilen 782 terör yuvasının da Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından imha edildiği belirtildi.

Terör mensuplarının yurt içine geçiş güzergahlarını da temizleyen güvenlik güçleri, yapılan operasyonlarda 28 teröristi etkisiz hale getirdi.

Operasyonlarda 20 piyade tüfeği, bir keskin nişancı tüfeği, 9 tabanca, 825 muhtelif hafif silah mühimmatı, 16 el bombası, top mühimmatı, 3 bombaatar mühimmatı, roketatar mühimmatı, 2 antipersonel mayın, 640 kilogram amonyum nitrat, 8 fünye, 67 muhtelif şarjör, 2 telsiz ve patlayıcı yapımında kullanılacağı değerlendirilen 75 mutfak tüpü ele geçirildi. 23 el yapımı patlayıcının imha edildiği operasyonlarda teröristlere ait 4 silah mevzisi, sığınak, barınak, mağara ve depo kullanılamaz hale getirildi.

Kaçakçılıkla mücadele eden güvenlik güçleri, sınır hattında 103 bin 610 paket kaçak sigara, 400 gram uyuşturucu, 52 litre kaçak akaryakıt ve 2 kaçak cep telefonu ele geçirildi.

Yapılan denetimler sonucu sınır hattından yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 6 bin 864 kaçak da yakalandı.

Son bir haftada düzenlenen operasyonlar sonucunda 3 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

Suriye'nin İdlib bölgesinde geçtiğimiz aylarda yapılan Astana Görüşmeleri neticesinde ateşkesin sağlanması, terör mevzilerinin yok edilmesi, halkın uygun koşullara ulaşması için Türk Silahlı Kuvvetleri, Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapıyor.

Bu kapsamda 13 Ekim 2017'de 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017'de 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017'de 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilirken yıl içinde de çalışmalara devam edildi. TSK tarafından 5 Şubat'ta 6 Numaralı Gözlem Noktası, 9 Şubat'ta 7 Numaralı Gözlem Noktası, 15 Şubat'ta da 8 Numaralı Gözlem Noktası oluşturuldu.

Diğer gözlem noktalarının açılması için çalışmalarına devam eden TSK, bölgedeki halkın zarar görmemesi için elinden geleni yapıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 20 Ocak'ta başlatılan harekat devam ediyor. Harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye ilişkin özellikle 1624, 2170 ve 2178 sayılı kararları ile BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı kapsamında, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülüyor.

Harekat kapsamında sadece terör örgütleri hedef alınırken, bölgedeki halkın zarar görmemesi için gerekli dikkat ve hassasiyet gösteriliyor.Harekat başladığından bu yana bölgede bulunan dini ve kültürel yapılar, TSK tarafından hedef alınmıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığınca, harekatta uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanan mühimmat kullanılmıyor.

Harekat kapsamında bugüne kadar en az 1931 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

Öte yandan terör örgütleriyle girilen çatışmalar sonucu şimdiye kadar 32 asker şehit oldu, 183 asker yaralandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.