Zeybekci'den Reel Sektöre Atatürk Anımsatması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye için reel sektörün önemini Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri ile anlattı.

Zeybekci'den Reel Sektöre Atatürk Anımsatması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye için reel sektörün önemini Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri ile anlattı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 19:05
83 Okunma
Zeybekci'den Reel Sektöre Atatürk Anımsatması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, özel sektörün Türkiye ekonomisi için önemine ilişkin açıklamada bulundu. Zeybekci, Türkiye olarak reel sektör eliyle büyüyeceklerini, kurtuluşun o olduğunu belirtti. Zeybekci, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçek bağımsızlığın, ekonomik bağımsızlık olduğu söylemini hatırlattı.

Zeybekci, Merkez efendi Hükümet Konağının açılışında konuşmada bulundu. Türkiye'nin son yıllarda her alanda önemli adımlar attığını anlatan Zeybekci, AK Parti dönemi öncesinde Türkiye'de toplanan 100 liralık verginin 87 lirasının faize gittiğine işaret ederek, atılan güçlü adımlarla bu sorunun önemli ölçüde çözüldüğünü belirtti.

Hükümet konağının mimari açıdan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine benzediğine dikkati çeken Zeybekci, bu binanın şöyle bir tehlikesi olmadığını, birilerinin bu ara 'külliyeyi de yıkacağız' dediklerini, sonra bunu da hedefe koymamaları gerektiğini, külliyenin milletin evi olduğunu, yurt dışında devlet başkanı, hükümet başkanı olarak veya bir bakan olarak gidildiği yerdeki ülkenin ilgili bakanı, cumhurbaşkanı veya başbakanı, önce bir güç gösterisinde bulunacağını, sonra görüşmeye alacağını ifade etti.

Özel sektörün Türkiye ekonomisi için önemine değinen Zeybekci, özel sektörün yatırımlarının yaklaşık olarak 900 milyar lira olduğunu,Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden yaklaşık 1,4 kat fazla olduğunu, 2 kat, 3 kat fazla olmasını istediklerini, Türkiye olarak reel sektör eliyle büyüyeceklerini, kurtuluşun o olduğunu belirtti. Zeybekci, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçek bağımsızlığın, ekonomik bağımsızlık olduğu ifadesini örnek verdi.

Zeybekci, Türk milletinin tarih boyunca zulümden ve soykırımdan kaçanlara kucak açtığını hatırlatarak, "Suriye'den gelen kardeşlerimizi siyasete malzeme edenler var. Bunun maliyeti ne olursa olsun, siyasi olarak bize maliyeti ne olursa olsun oralardan gelen bizim kardeşlerimiz bırak 3 milyon değil 13 milyon dahi olsa kapılarımızı kapatmayacağız. Ta ki onlar huzur bulup da yerlerine dönene kadar. Allah'ın izniyle de dönecekler ve dönmeye başladılar. Bu bayram sırasında şu an 150 binin üzerinde ülkesine giden kardeşimiz var." diye konuştu.

Konuşmaların ardından hükümet konağının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz ve çok sayıda davetli katıldı.

Son Güncelleme: 13.06.2018 19:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.