YSK'dan Seçim Esasları Açıklaması

İstanbul'da tekrarlanması kararlaştırılan seçimlere yönelik esaslar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlendi.

YSK'dan Seçim Esasları Açıklaması

İstanbul'da tekrarlanması kararlaştırılan seçimlere yönelik esaslar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlendi.

11 Mayıs 2019 Cumartesi 19:00
237 Okunma
YSK'dan Seçim Esasları Açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından İstanbul'da tekrarlanması kararlaştırılan seçimlere yönelik esaslar duyuruldu. Daha önce siyasi partilere verilmeyen sandık kurulu başkanı ve üyelerinin listesi, talepleri halinde partilere verilecek.

31 Mart seçimine katılan siyasi partilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine katılabileceği ve aday tespitinin İstanbul İl Seçim Kurulunun belirleyeceği tarihe kadar ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşlukların haricinde yapılmayacağı belirtildi. 

Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilmeyecek ancak, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanların bu seçimde de yer alabilecek. 

31 Mart seçim için uygulanan birleşik oy pusulalarının basımındaki esasların geçerli olacağını, sandık seçmen listelerinin yeni bir güncelleştirme yapılmadan 31 Mart listesinin geçerli kılınacağı kaydedildi. 

Oy kullanamaz şehri, silah altında bulunan erler ve askeri öğrenciler, cezaevinde hükümlü bulunanlar, kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olan seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına ve üzerinde değişiklik yapılamamasından ötürü seçmen kütükleri, cezaevinde bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlardan, yerleşim yeri adresi İstanbul dışı olan veya ceza infaz kurumunu birinci adres olarak bildirenlerin seçmen listelerindeki kayıtlarına düşececek.

YSK esaslarına göre,

"Seçimlerde görevlendirilecek sandık kurulu başkanları, kamu görevlilerinden belirlenecek. Bu isimler mutlaka mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından tespit edilecek. Seçimlerde görevlendirilecek bir asıl bir yedek sandık kurulu üyesi de kamu görevlilerinden belirlenecek. Mazereti uygun görülen olduğu takdirde, yerlerine yine mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından görevlendirme yapılacak.

Sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılacakları ilan olunan siyasi partilere talepleri halinde verilecek, Sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi daha önce siyasi partilere verilmiyordu.

Seçim takvimi, seçimi yönetecek olan İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanacak. 

23 Haziran yapılacak olan seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin ve her bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı 31 Mart seçimi ile aynı olacak. 31 Mart seçimde sandık kurullarına üye veren partiler İstanbul'da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde de sandık kurullarına üye verebilecek."

Anahtar Kelimeler:
YSKSeçim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.