Yeni Yumurta Tebliği Yayımlandı

Geçtiğimiz ayın sonunda yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'ne binaen denetimler artacak.

Yeni Yumurta Tebliği Yayımlandı

Geçtiğimiz ayın sonunda yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'ne binaen denetimler artacak.

03 Aralık 2017 Pazar 12:24
438 Okunma
Yeni Yumurta Tebliği Yayımlandı

Yumurta satışındaki usulsüzlükler nedeniyle harekete geçen yetkililer, Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği aracılığıyla vatandaşı korum altına almaya kararlı. Konu hakkında açıklama yapan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet, yeni tebliğ ile birlikte kafesli kümes üretimi yumurtaların organik olarak satılamayacağını bildirdi.

Geçtiğimiz ayın sonunda yürürlüğe giren tebliğ, beraberinde de yeni denetimleri ve değişiklikleri getirmekte. Buna göre yumurtalar artık dört ayrı kategoriye ayrılarak satılmak zorunda. Sıfır numara kategorisi organik yumurtayı ifade edecekken, bir numaralı kategori gri renk gezen tavukların yumurtalarını, iki numaralı kategori ise kapalı ortamda gezen tavukların yumurtalarını ve son olarak üçüncü numara kategorisi ise kafesli tavuk yumurtasını belirtecek. Yumurtaların numaralandırılması ile hangi menşede üretildiği de açıkça ortaya çıkacak.

Tebliğde yer alan yeni değişikliklere binaen yumurtalarda artık üretilen şehir ya da ülkenin bile kodları yer alacak. Aynı zamanda gramajlarına da denetim getirileceği öğrenilen yumurtaların çatlakları, döllenmişleri ve kırıkları ticari olarak değerlendirilemeyecek. Bunun yanı sıra bu şekilde tespit edilen yumurtalar, öncelikle ilgili bakanlığın merkezlerine gönderilecek. Burada tekrar işlenen yumurtalar hijyen içeren bir duruma getirilecek. Bu saatten sonra da ticari işletmelere satışı yapılarak döngüye katkı sağlayacak. Yeni tebliğ, kasım ayının yirmi dördünde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Denetimler ise çok kısa süre içerisinde başlayacak.

Son Güncelleme: 03.12.2017 14:17
Anahtar Kelimeler:
Yumurta Tebliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.