Yeni Yol Projesi Son Etabına Girdi

Orta ve Doğu Karadeniz'i Akdeniz Bölgesi ile buluşturacak olan Karadeniz - Akdeniz Yolu Projesi'nde sona gelindi.

Yeni Yol Projesi Son Etabına Girdi

Orta ve Doğu Karadeniz'i Akdeniz Bölgesi ile buluşturacak olan Karadeniz - Akdeniz Yolu Projesi'nde sona gelindi.

03 Aralık 2017 Pazar 23:58
169 Okunma
Yeni Yol Projesi Son Etabına Girdi

Karadeniz – Akdeniz Yolu Projesi olarak yapımı devan eden yol çalışmalarının, iki sene sonra tamamlanacağını belirten Ordu Valisi Seddar Yavuz, proje sonunda beş şehrin birbiriyle doğrudan bağlanacağını ifade etti. Toplamda sekiz yüz on sekiz kilometre uzunluğunda olan yol, elli şehri de dolaylı olarak etkileyecek. Mâliyeti yaklaşık bir milyar lirayı bulması beklenen Karadeniz – Akdeniz Yolu Projesi’nde artık son düzlüğe girildi.

Daha önceden ilk defa Cumhuriyetten önce Sultan Abdülaziz devrinde gündeme gelen Karadeniz - Akdeniz Yolu Projesi, bir sonraki padişah tarafından çizime kavuşturulmuş ancak bir türlü gerçekleştirilememişti. Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz coğrafyasını Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak olan yol projesi, temel olarak Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas ve Ordu şehirlerinden geçiyor. Şimdiye kadar yedi yüz milyon lira harcanan projede, yolun tamamlanması ile birlikte bir milyar liralık bir ödeneğin harcanması bekleniyor.

Sınırlarından geçtiği beş şehir dışında, çevredeki elli şehri de ilgilendiren bir proje olan bu yol, aynı zamanda yakın ülkelere yapılacak ihracatı da kolaylaştıracak. Sekiz yüz on sekiz kilometrelik yolda, en büyük ve önemli kısım Ordu ilinde bulunuyor. Ordu’nun Melet Irmağı’ndaki zorlu yapım şartları neticesinde yüz kilometrelik projenin yarısı tamamlanmış durumda. Projenin tamamıyla hayata geçirilmesi ile birlikte iki buçuk saat süren Mesudiye ve Ordu arası da, altmış dakikaya inmiş olacak.

Son Güncelleme: 04.12.2017 11:22
Anahtar Kelimeler:
OrduSeddar Yavuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.