Yeni Askerlik Sistemi Bu Hafta Meclis’e Sunulacak

Ramazan Bayramı sonrasına ertelenen yeni askerlik sistemi düzenlemesi, bu hafta Meclis’te görüşülecek.

Yeni Askerlik Sistemi Bu Hafta Meclis’e Sunulacak

Ramazan Bayramı sonrasına ertelenen yeni askerlik sistemi düzenlemesi, bu hafta Meclis’te görüşülecek.

09 Haziran 2019 Pazar 15:37
2334 Okunma
Yeni Askerlik Sistemi Bu Hafta Meclis’e Sunulacak

Bu hafta Meclis’te Ramazan Bayramı sonrasına ertelenen yeni askerlik sistemi düzenlemesi görüşülecek. Kanun teklifini 11 Haziran Salı günü Meclis’e sunulacak.

Halihazırdaki teklif kapsamında, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yapılacakken, hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Teklife göre, “Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları, değişen yaşlarına göre yapılacak. Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.”

Anahtar Kelimeler:
AskerlikMeclis
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.