Yamula Patlıcanında Yüksek Rekolte

Yamula patlıcanında ki yüksek rekolte çiftçinin yüzünün gülmesine sebep oldu.

Yamula Patlıcanında Yüksek Rekolte

Yamula patlıcanında ki yüksek rekolte çiftçinin yüzünün gülmesine sebep oldu.

04 Eylül 2018 Salı 16:12
77 Okunma
Yamula Patlıcanında Yüksek Rekolte

Kayseri'ye yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta bulunan Yemliha'da üretilen yamula patlıcanlarındaki yüksek rekolte çiftçinin yüzünü güldürdü. Yüksek rekolte sebebiyle yüzü gülen çiftçi, kalite düşüklüğünden dolayı ise üzüntü yaşadı.

AA muhabirine açıklama yapan Yemliha Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Ulusoy, 2012 yılından beri patlıcanların tescilli olarak piyasaya sürüldüğünü belirtti.

Vatandaşların patlıcanları ilgi ile beklediğini belirten Ulusoy, "Bizim bildiğimiz 60 yıldan fazladır bu patlıcanın üretimi topraklarımızda yapılıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayan ve lezzetini bilen Kayserililer de talep ediyor, gönderiyoruz. Diğer patlıcanlara göre fiyatı biraz yüksek olduğu için farklı şehirlere pek gönderemiyoruz. Eylülün sonuna kadar hasadın devam etmesini bekliyoruz. Bu yıl rekoltemiz çok iyi, 2 bin tonu aşmayı bekliyoruz. Patlıcanımızın özellikle karnıyarık yemeği çok güzel olur. Son zamanlarda reçeli de yaygınlaştı. Eskiden patlıcan ekimini kalabalık aileler yapıyordu, tarlalarda da onlar çalışıyordu. İki yıldır işçi çalıştırılıyor. Onlar da toplamayı pek bilmiyorlar, yanlış toplanıldığı için kalitemiz çok düştü. Meyve ve sebze haline gönderdiğimiz malın yarısı atılacak, ıskartalık mal çıkıyor. Hem zarar ediyoruz hem prestijimiz sarsılıyor." dedi.

İyi ve kötü patlıcanların birlikte olacağını söyleyen Ulusoy, "Kooperatifteki her üyemiz bizim için değerli. Herkes malına iyi para istiyor. Ancak burada bir haksızlık oluyor. Pazarda iyi ve kötü patlıcan birbirinden ayrılır. Hangisi hangi fiyatı hak ediyorsa ona göre satılır. Ayrıca Erciyes Üniversitesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle Yamula patlıcanı için çalışmalar yürütüyoruz. Tohum ve hastalıklara karşı 3 yıldır deneyler yapıyoruz. Güzel sonuçlar almaya başladık." diye konuştu. 

Ulusoy, hasatta 70 kuruş olan Yamula patlıcanının pazar fiyatının 2,5 ila 3 lira arasında değiştiğini belirtti.

Son Güncelleme: 04.09.2018 16:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.