Vergi Kimlik Numarasını Bildirmeyen Havale Yapamayacak 

Yurt içinde bankadan yapılan Türk Lirası ve döviz havale işlemlerinde yeni dönem kısa süre içerisinde başlayacak. Yeni dönemle birlikte bankaya vergi kimlik numarasını bildirmeyen havale yapamayacak ve alamayacak.

Vergi Kimlik Numarasını Bildirmeyen Havale Yapamayacak 

Yurt içinde bankadan yapılan Türk Lirası ve döviz havale işlemlerinde yeni dönem kısa süre içerisinde başlayacak. Yeni dönemle birlikte bankaya vergi kimlik numarasını bildirmeyen havale yapamayacak ve alamayacak.

18 Mart 2018 Pazar 15:56
1260 Okunma
Vergi Kimlik Numarasını Bildirmeyen Havale Yapamayacak 

Maliye Bakanlığı'nın vergi kaçakcılığının önüne geçmek başlattığı denetimler kapsamında, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bankaların havale işlemleriyle döviz bürolarından yapılan döviz alım satımlarını kapsayan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliğinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Son şeklini almayan ve çalışmaları devam eden tebliğ taslağı için bir açıklama yapan GİB, haftanın ilk işlem gününe kadar ilgili taraflardan gelecek görüş ve katkıların da dikkate alınacağını belirtti. Açıklamada, yeni uygulamanın 1 Nisan 2018'de başlayacağı ifade edildi.

LİMİT 2001'DE 5 BİN TL OLARAK BELİRLENMİŞTİ

Mevcut düzenlemeye göre, ülke sınırları içerisinde vatandaşların banka aracılığıyla gönderdiği havale tutarı 46 bin 463 lira veya karşılığı döviz miktarının üzerindeyse, havaleyi yapan ve alan şahsın vergi kimlik numarasını bankaya beyan etmesi mecburiyeti vardı. Söz konusu beyan yapılmadığı takdirde havale işlemi başarısız oluyordu. Yukarıda belirtilen meblağ Türkiye dışına havale yapılıryorsa havaleyi yapan şahsın, Türkiye dışından para gönderiliyorsa parayı alacak kişinin vergi kimlik numarasını yine bankaya beyan etme mecburiyeti bulunuyordu. 2001 yılında çıkan tebliğde bu limit 5 milyar (5 bin) TL veya karşılığı döviz tutarı olarak netleştirilmişti. Mevzu bahis limit her yıl yeniden değerleme oranında yükseldiği için içinde bulunduğumuz yılda 46 bin 463 liraya kadar çıktı.

Son şeklini kısa sürede alması beklenen yeni taslağa göre, önümüzdeki ayın ilk gününden itibaren banka aracılığıyla para göndermelerde vergi kimlik numarası kaydı yapılması için gereken 46 bin 463 liralık limit şartı tamamen yürütlükten kalkacak. 1 Nisan'dan itibaren bankalar limit dikkate almaksızın yurt içine yapılan tüm TL ve döviz cinsinden para gönderme işlemlerine başlamadan önce, parayı gönderen ve parayı alacak şahsın vergi kimlik numaralarını talep edecek. Bu uygulama yurt içinden gönderilen ve yurt dışına gönderilecek olan havalelerde de geçerli olacak. 

VERGİ KİMLİK NUMARASINI BİLDİRMEYEN HAVALE YAPAMAYACAK

Bankanın isteği bilgi olan vergi kimlik numarasını beyan etmeyenler hiç bir şekilde havale işlemi gerçekleştiremeyecek. Henüz vergi kimlik numarası almayan vatandaşlar ise vergi dairelerinden numaralarını kısa sürede edinebilecek.

1 Nisan'da uygulamaya konulacak tebliğ taslağında, döviz bürolarında gerçekleştirilen döviz alım ve satım işlemlerinde gereken vergi kimlik numarası üst limiti 3 bin dolardan 2 bin liraya çekildi.

Yapılan bu değişiklikle, döviz bürolarından 2 bin lira veya karşılığı dövizi alan ya da satanlara bundan sonra vergi kimlik numarasını bildirme mecburiyeti getirildi. Dolar cinsinden bakıldığında 3 bin dolarlık limit ortalama 500 dolar civarına inecek. 

Döviz bürosu yetkilileri, söz konusu kısıtlamalardan kurtulmak isteyenlerin işlemlerin 500 dolar ve altına bölünerek yapabileceğine dikkat çekti.
 

Son Güncelleme: 18.03.2018 15:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.