Üçüncü Siber Güvenlik Zirvesi

Kaspersky Lab’in Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl üçüncüsü Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlendi. Etkinlikte siber güvenlik konuları hakkında flaş açıklamalar yapıldı.

Üçüncü Siber Güvenlik Zirvesi

Kaspersky Lab’in Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl üçüncüsü Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlendi. Etkinlikte siber güvenlik konuları hakkında flaş açıklamalar yapıldı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 10:44
108 Okunma
Üçüncü Siber Güvenlik Zirvesi

Kaspersky Lab’in Güvenlik Zirvesi’nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) yapılan etkinliğe, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sağlık Bakanlığı Sistem Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Dairesi Başkanı M. Fatih Uluçam, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayırtmacı, Ulak Haberleşme İş Geliştirme Koordinatörü Levent Taş ile Türkiye’de faaliyet gösteren kuruluşlarını, Türk iş dünyasını ve kamu kurumlarını temsil eden 200’e yakın BT alanındaki karar verici katıldı.

Etkinlikte, siber güvenlik farkındalığını artırmaya, güncel siber tehditler ve bunlardan korunmak için organizasyonların alması gereken önlemler ele alındı.

10 yıldır Türkiye pazarında olan Kaspersky Lab, İstanbul ofisine ek olarak 2016 yılında Ankara ofisini açmıştı.

Üçüncü Siber Güvenlik Zirvesi’nde bir kez daha Türkiye pazarının önemine değinen Kaspersky Lab, Türkiye’de yatırım gerçekleştirmeye devam edeceği belirtti.

Kaspersky Lab bünyesinde META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) Bölgesi’nden Sorumlu Genel Müdürü Amir Kanaan “Türkiye’nin siber tehditlere karşı korunma, siber güvenlik alanında işgücünü artırma, yerel çözümler geliştirme ve siber güvenliğin ulusal güvenlik sistemlerine entegre edilmesine yönelik çok sayıda adım attığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Dünyanın en deneyimli ve uzman siber güvenlik şirketlerinden biri olarak, Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki büyümesini desteklemeyi hedefliyoruz. Müşteri odaklı, yüksek kaliteli hizmeti mümkün kılan güvenlik çözümlerimizi geliştirirken, Türkiye’deki operasyonlarımızda müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın desteğimizi hissetmeleri, işlerini geliştirmeleri ve bu sayede ülkenin daha güvenli hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasına bulundu.

Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Amin Hasbini, 10 bilgisayardan 100.000 bilgisayara, her boyutta şirket ağının güvenliğinde en zayıf noktanın kullanıcı olduğunun unutulmaması çok önemli olduğunu eğer kullanıcı kimlik avı saldırı linklerini gerçek linklerden ayırt edemiyorsa ya da sosyal mühendislik dolandırıcılığı tuzaklarına düşüyorsa ve ekli dosyadaki güvenlik sistemini devre dışı bırakan gizlenmiş makroyu sadece bir dakikalığına çalıştırsa, hiçbir güvenlik çözümünün işe yaramayacağını belirtti. Her ölçekten işletmenin çalışanlarını; internet, posta programları ve çıkarılabilir depolama aygıtlarıyla güvenli bir şekilde nasıl etkileşimde bulunacakları konusunda eğitmelerinin son derece önem taşıdığını vurgulayan Hasbini, siber güvenlik farkındalığı eğitimlerinin belirgin bir şekilde güvenlik kazalarını düşürdüğünü ve en gelişmiş zararlı yazılımların dahi bulaşmasını önlemede yardımcı olduğunu bildirdi.

Ulak Haberleşme İş Geliştirme Koordinatörü Levent Taş, “Popüler güvenlik trendleri siber güvenliği aynı anda hem kolaylaştırıyor hem de zorlaştırıyor. Çünkü hem siber suçlular hem de güvenlik çözümleri geliştirenler aynı yetenekleri kullanıyorlar. Bunun dışında, aktif siber savunma oldukça popüler hale geldi ve bu konuda uçtan uca kontrol edebildiğimiz yerli bir ağ altyapısına sahip olmak çok önemli. Bu sağlandığında, güvenlik cihazları ve güvenlik çözümlerinin çok daha kolay ve etkili şekilde çalışacağına ve daha iyi bir hizmet sunulabileceğine inanıyorum” sözlerini kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.