TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Ülkede Yaşanan Kriz ile İlgili Konuştu

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, kriz ile ilgili konuşma yaparak, kredi daralması bitmediği takdirde krizin bitmeyeceğini söyledi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Ülkede Yaşanan Kriz ile İlgili Konuştu

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, kriz ile ilgili konuşma yaparak, kredi daralması bitmediği takdirde krizin bitmeyeceğini söyledi.

07 Aralık 2018 Cuma 13:10
64 Okunma
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Ülkede Yaşanan Kriz ile İlgili Konuştu

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare toplantısında konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türkiye'nin mevcut potansiyeline rağmen hak etmediği sıkıntılı bir süreçten geçtiğini vurguladı.

Bilecik, "Bugün ABD, bazı Avrupa, Latin Amerika ve Asya ülkelerinde olmak üzere demokrasi tarihsel sınav veriyor. Küreselleşen ekonomi daha zorlu rekabet koşullarını da beraberinde getiriyor. 4. sanayi devrimi iş yapma şeklinden günlük yaşamımıza kadar yıkıcı siyasi eğilimlere de neden oluyor. Kısaca dünya küçülürken sorunlar maalesef büyüyor. Bugün su ne kadar bulanık olursa olsun bizim demir atacağımız ana liman Batı'dır" şeklinde açıklama yaptı.

Bilecik, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarında geçici bir süre ile ateşkes imzalanmış olsa bile yaşanan bu durumun pek çok ülkeyi etkilemeye devam ettiğini vurguladı.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Ticaret savaşları, Atlantik ile Asya rekabetinin de derinleştiğinin göstergesi. Korumacılık önlemleri uluslararası ticaretin daralmasına da yol açtı. Ticaret savaşlarının hiçbir daim kazananı olmuyor." şeklinde konuştu.

Bilecik, 2019 yılında hem küresel hem de yerel düzeyde yaşanan bu belirsizliklerin ve risklerin süreceğini, ticaret savaşlarının ise küresel büyümeyi de etkileyeceğini ifade etti.

Bilecik, "ABD Merkez Bankası faizleri yavaşlatacak olsa da bırakmayacağını görüyoruz. Türkiye ekonomisinin bugünkü hale gelmesinde küresel güçlerin payı var ama önce iğneyi kendimize batırmalıyız. Kredi daralması maalesef devam ediyor. Nakit sıkışıklığı her sektörde hissediliyor. Şirketler ve tüketiciler bu kur ve faiz yükü altında eziliyor, KOBİ'lerin sorunları yükseliyor. Kredi daralması bitmeden krizin bitmeyeceğini kabul etmeliyiz. Ekonomide inat olmaz, dengeyi siyaset tercihleri sağlamadığında ekonomi kendi dengesini ciddi bedeller ödeterek sağlıyor. Ekonominin kuralları çok net belli. Geçici tedbirlerden ziyade, uzun vadeli, dengeyi gözeten politikaları tercih etmeliyiz. Şu an ekonomi yönetimi olumlu yönde görevlerine devam ediyor. Ekonominin alabora olmamasının yolu yapısal reformlardır." ifadesinde bulundu.

Son Güncelleme: 07.12.2018 13:13
Anahtar Kelimeler:
AbdErol BilecikTusiad
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.