Türkiye’nin Pozitif Büyümesi 2019 Yılında Devam Edecek

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin önümüzdeki yıl pozitif büyümesini sürdüreceğine inandıklarını ifade etti.

Türkiye’nin Pozitif Büyümesi 2019 Yılında Devam Edecek

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin önümüzdeki yıl pozitif büyümesini sürdüreceğine inandıklarını ifade etti.

07 Aralık 2018 Cuma 13:49
69 Okunma
Türkiye’nin Pozitif Büyümesi 2019 Yılında Devam Edecek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı olarak görev yapan Abdurrahman Kaan, "Yatırımlar için oldukça elverişli demografik yapısı, genç nüfusu ve yeni ekonomi için gereken faaliyetlere açılan alanlarıyla oldukça büyük bir pazar olan Türkiye’nin, içinden geçmekte olduğu dengelenme sürecine karşın, 2019 yılında da pozitif büyüme performansını sürdüreceğine inanıyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Kaan, Türkiye'nin hem 2018 yılındaki ekonomi performansı hem de gelecek yıl ile ilgili beklentilerine dair yapmış olduğu açıklamada, bu yılın ilk döneminde yüzde 7,2 oranında büyüme gösteren ülke ekonomisinin, yılın ikinci döneminde yüzde 5,2  oranında artış göstererek güçlü büyüme gösterdiğini vurguladı.

Kaan, bahsi geçen dönemde tüketim ve yatırım harcamalarının GSYİH büyümesine yapmış olduğu katkının beklentilerle doğru orantılı bir şekilde devam ettiğini, asıl önemli detayın ise net ihracatın katkısı olduğunu ifade etti.

 Kaan, "Geride bırakmış olduğumuz üçüncü çeyrekte ve içinde bulunduğumuz dördüncü çeyrekte ekonomik aktivitede gözlenen yavaşlamaya karşın, net dış talepten alınan destekle birlikte yıl sonu büyüme oranının yüzde 4 ile yüzde 4,5 bandında olacağını tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kaan, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim döneminde dış ticaret açığında yaşanan daralmanın artmasının, yılın son iki çeyreğinde de net ihracatın büyümeye devam etmesine katkısı olduğu ifade etti.

Kaan, "Dış ticaret açığındaki daralmanın etkisiyle cari işlemler dengesi de ağustos ve eylül aylarında fazla vermiş oldu. Ayrıca ağustos ayında yaşanan kur manipülasyonunun nedeniyle piyasalarda oluşan belirsizlik dönemini fırsat bilip fiyatlarını makul seviyelerin çok üzerinde artıran bazı fırsatçıların etkisiyle, enflasyon oranı hızlı bir şekilde artış kaydetmişti. Kasım ayı itibarıyla enflasyon oranında başlayan gerileme sürecinin önümüzdeki aylarda da süreceğini öngörüyoruz. Yılın son çeyreğinde yaşanan gelişmeler, Türkiye ekonomisinde dengelenme sürecinin hız kazandığına işaret etmektedir. Küresel ticarette belirsizliklerin olduğu, ticaret savaşları ve yeni korumacılık gibi kavramların ön plana çıktığı böylesi bir dönemde, siyasi ve ekonomik anlamda istikrarını tesis etmeyi başarmış bir ülke olarak Türkiye, muadillerinden pozitif ayrışmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının olabileceği, büyüme performanslarının düşeceği ve kurların üstünde bir miktar etki yapabileceği beklentilerin olduğu böyle bir dönemde ülkemize sıcak sermaye girişi de sürmüştür." sözleri ile açıklamasını sürdürdü.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin 2019 yılında da pozitif büyüme performansını, içinden geçtiği dengeleme sürecine rağmen devam ettireceğini beklediklerini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.