Türkiye'nin İmzaladığı Milletlerarası Anlaşmalar Onaylandı

Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarı döneminde İtalya ve Romanya ile imzaladığı anlaşmalar ve Yunanistan ile imzaladığı mutabakat zaptı onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye'nin İmzaladığı Milletlerarası Anlaşmalar Onaylandı

Türkiye'nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarı döneminde İtalya ve Romanya ile imzaladığı anlaşmalar ve Yunanistan ile imzaladığı mutabakat zaptı onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

11 Şubat 2018 Pazar 11:53
160 Okunma
Türkiye'nin İmzaladığı Milletlerarası Anlaşmalar Onaylandı

İtalya'nın Başkenti Roma'da 8 Mayıs 2012 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Başta Terörizm ve Örgütlü Suçlar Olmak Üzere Ağır Suçlarla Mücadelede İşbirliği Anlaşması" onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

İmzalanan anlaşma, tarafların uluslararası terör eylemleri ve uluslararası suçlarda görülen artıştan duydukları endişe nedeniyle vatandaşlarını ve ülkelerindeki diğer kişileri terör eylemlerinden ve diğer suçlardan koruma ilkesine uygun olarak terörizm ve örgütlü suçlarla mücadelede işbirliğini arttırma isteği ile mutabık kaldığı konularını içeriyor.

Anlaşmaya göre, Türkiye ve İtalya başta terör, organize suçlar, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, uyuşturucu ve psikotrop maddeler ve bunların yapımında kullanılan ara kimyasallarla ilgili suçlar olmak üzere ciddi suçlarla mücadelede işbirliği yürütecek.

İtalya ve Türkiye, yürürlükteki ulusal mevzuatlarına ve ilgili uluslararası sözleşmeler ve BM Güvenlik Konseyi Kararları da dahil olmak üzere uluslararası sorumluluklarına uygun olarak terör eylemlerinin önüne geçmek, bastırmak ve terörizmin finansmanını bitirmek için de iş birliği yapacak.

BİR DİĞER ANLAŞMA DA ROMANYA ve YUNANİSTAN'LA

Romanya'nın Başkenti Bükreş'te 1 Nisan 2015 tarihinde imzaların atıldığı "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Romanya Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında İş Birliği Anlaşması" onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

İmzalanan anlaşmaya göre taraflar, çölleşme ve erozyonla mücadele, havza rehabilitasyonu, ağaçlandırma, fidan ve tohum yetiştirme teknikleri, biyolojik çeşitliliğin korunması, orman ürünlerinin sanayisi ve pazarlama olanakları, ekoturizm, orman yangınları ve zararlı hastalıklarla mücadele gibi konularda bilgi, deneyim ve teknoloji paylaşımına gidecek.

Yunanistan'ın Başkenti Atina'da 14 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında Mutabakat Zaptı" da onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye ve Yunanistan hakları arasında orman ve ormancılık araştırmaları alanında iş birliğini ilerletmeyi, genişletmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen mutabakat zaptına göre, taraflar bilgisayar ağı destekli yangın yönetim sistemi, yangın sonrası rehabilitasyon ve yangına dayanıklı orman tesisi, bozuk orman alanlarının rehabilitasyonu gibi konularında ortak hareket edecek.

Anlaşma alanları içerisinde, biyolojik çeşitliliğin korunması, iklim değişikliğinin ormancılık üzerindeki etkileri, çölleşme ile mücadele, mera ıslahı, toprak koruma ile Ankara ve Atina'da hatıra ormanı kurulması da yer alıyor.

Son Güncelleme: 11.02.2018 18:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.