Türkiye’nin Beklenen S&P Derecelendirme Notu Açıklandı

Standard Poor’s, ekonomistlerin değişmesi beklenmeyen Türkiye’nin kredi derecelendirme notunu açıkladı.

Türkiye’nin Beklenen S&P Derecelendirme Notu Açıklandı

Standard Poor’s, ekonomistlerin değişmesi beklenmeyen Türkiye’nin kredi derecelendirme notunu açıkladı.

24 Şubat 2018 Cumartesi 09:21
152 Okunma
Türkiye’nin Beklenen S&P Derecelendirme Notu Açıklandı

Türkiye ekonomistleri tarafından değişiklik beklenmeyen kredi derecelendirme notu açıklandı. S&P tarafından yapılan derecelendirme notunda, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" olduğu, yerli para cinsinden kredi notunun da "BB+" olduğu açıklandı. Görünümünün ise hala "negatif" olarak korunduğu gözlemlendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumu S&P, Türkiye’nin negatif görünümüne yönelik yaptığı açıklamada, dış finansal koşullardaki değişimin Türkiye'nin finansal ve kurumsal sektörünü kısıtlayabileceği belirtti.

Ülkenin kredi notunun düşmesine neden olacak durumları, para politikasının enflasyon ve döviz baskılarını engellenmemesi olarak değerlendiren S&P, Türkiye'nin dış finansmanının ve genelde inşaat ile kamu tüketimine yapılan yatırımların ülkenin gelecekteki ekonomik ve finansal istikrarı için risk oluşturduğu açıkladı.

S&P ‘nin Türkiye Görünümü Öngörüsü: YÜKSELEBİLİR

S&P tarafından yapılan değerlendirmede, kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının azalması, enflasyon baskılarının yatışması, Türk lirasının değerinin dengeye kavuşması, büyüme beklentilerinin artması ve dış finansmanın dengelenmesi durumlarında Türkiye'nin görünümünün "durağana" yükseltilebileceği belirtildi.

 S&P’nin yaptığı Türkiye’nin kredi notu geleceğine yönelik tahminine göre, geçen yıl yüzde 7 büyüme yakalayan Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 4, gelecek sene de yüzde 3,2 büyüme göstereceğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Rusya'nın kredi notunu açıkladı. Rusya kredi notunda yükselme kaydetti.

S&P' tarafından yapılan not değerlendirmesine göre, Rusya'nın yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB-" seviyesine, yerli para cinsinden kredi notunun da "BBB" seviyesine yükseltildiği, görünümünün de "durağan" olduğu açıklandı.

S&P yaptığı açıklamada makroekonomik politikaların, Rusya'nın dış ve mali bilançosunu güçlü tutacağını belirtti. Bununla beraber daha sıkı yaptırımlara ve düşük emtia fiyatlarına karşı ekonomiyi de koruyacağı vurgulandı.

S&P'nin Rusya Görünümü Öngörüsü

Rusya'nın görünümünün, ekonomik düzelmenin hız kazanması ve değişken emtia fiyatlarının kamu finansmanı üzerindeki etkisinin azalması durumlarında "pozitife" yükselme ihtimali olduğunu ve diğer açıdan jeopolitik gelişmeler nedeniyle Rusya'nın üzerindeki yaptırımların daha da artması halinde ülkenin görünümünün "negatife" düşme ihtimalinin olduğu belirtilerek Rusya' yı uyardı.

S&P tarafından yapılan tahminde, 2017'de  yüzde 1,5 büyüme kaydeden Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,8 olacağı, 2019'da ise yüzde 1,7 büyümesi öngörüldü.

 Fitch'in Rusya Kredi Notu Değerlendirmesi

Başka bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings de, Rusya'nın kredi notunu değerlendirdi.

Fitch Ratings tarafından yapılan kredi derecelendirme notunda, Rusya'nın yabancı ve yerli para cinsinden kredi notunun "BBB-" seviyesinde teyit edildiği, görünümünün de "pozitif" olduğu belirtildi.

Fitch'in yaptığı, "pozitif" görünüm değerlendirmesinin, Rusya'nın ekonomik politika çerçevesinin ilerlediği ve enflasyona karşı güçlü kararlılıkla hareket ettiği için verildiğini açıkladı.

Rusya'nın kredi notu akıbeti için uyarıda bulunan Fitch, büyüme potansiyelini artıracak yapısal reformların uygulanması, güçlü parasal ve mali politikalarda makroekonomik dengenin oluşması durumunda Rusya'nın kredi notunun yükselmesinin öngörüldüğünü ve yaptırımların artarak makroekonomik dengeyi sarması veya Rusya'nın uluslararası rezervlerinin azalması halinde ülkenin görünümünün "durağana" düşürülmesiinin öngörüldüğü bildirildi.

Fitch'in yaptığı Rusya'nın gelecek tahmininde, bu yıl ve gelecek sene ortalama yüzde 2 büyümesini öngördü.

Son Güncelleme: 24.02.2018 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.