Türkiye'de Halı İhracatı, 11 Ayda Rekor Seviyeye Ulaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, halı ihracatı için, "Yıl sonu hedefimiz 2,3 milyar Dolar" ifadesinde bulundu.

Türkiye'de Halı İhracatı, 11 Ayda Rekor Seviyeye Ulaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, halı ihracatı için, "Yıl sonu hedefimiz 2,3 milyar Dolar" ifadesinde bulundu.

04 Aralık 2018 Salı 14:53
113 Okunma
Türkiye'de Halı İhracatı, 11 Ayda Rekor Seviyeye Ulaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, “Türkiye'nin halı ihracatı, bu yılın 11 ayında 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7'lik artışla 2 milyar 76 milyon Dolara ulaştı. Bu rakam, tüm zamanların ocak-kasım dönemlerinin rekoru. Yıl sonu hedefimiz 2,3 milyar Dolar" ifadesinde bulundu.

Kaplan, halı ihracatının en fazla Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yapıldığını söylerken, bu yılın Kasım ayına kadar olan süreçte geçen yılın aynı dönemine kıyasla ABD’ye yapılan halı ihracatının yüzde 24 oranındaki artışıyla 516 milyon Dolara ulaştığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), geçtiğimiz 11 ay içerisinde Türkiye’nin halı ihracatından yüzde 24,9 oranında pay aldığını vurgulayan Kaplan, "Türkiye'den ihraç edilen her 4 halıdan birisi ABD'ye satılıyor diyebiliriz" şeklinde açıklamada bulundu.

Aynı dönem içerisinde Suudi Arabistan’ın, 239 milyon Dolar değerindeki ihracatı ile ikinci sıraya yerleştiğini belirten Kaplan, 2018 yılının 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre bu ülkeye yapılmış olan halı ihracatında yüzde 18,1 oranında gerileme yaşandığını belirtti.

Kaplan, en çok halı ihracatı yapan ülkeler sıralamasında Irak’ın 160 milyon Dolar ile üçüncü, Almanya’nın 92 milyon Dolar ile dördüncü, Birleşik Krallık’ın 90 milyon Dolar ile beşinci, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 65 milyon Dolar ile altıncı, Mısır'ın 61 milyon Dolar ile yedinci, Libya ve İran’ın 45’er milyon Dolar ile sekizinci ve dokuzuncu, İsrail’in ise 32 milyon Dolar ile onuncu olduğunu belirtti.

Kaplan, ilk 10 sırada yer alan ülkeler arasında 11 ay içerisinde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek ihracat artışının ise yüzde 151,7 oranı ile Mısır’da olduğunu belirtti.

Salahattin Kaplan, Türkiye’nin halı ihracatı kadar üretiminde de lider olduğunu ifade ederek gelecek yılki ihracat hedefinin minimum 2,5 milyar Dolar olduğunu ifade etti.

Kaplan, “Düzenli ve sağlam müşterilere sahibiz. İhracatımızın önemli bir kısmını ABD ve AB'ye yapmamız büyük avantaj. Her şey güzel gidiyor ancak bazı sıkıntılarımız da var. Halı firmalarımız, genelde orta ölçekli ve kredilerle çalışıyor. Son dönemde bankalar, firmalarımız kredileri zamanında ödese de yeniden kredi kullanımında sıkıntı çıkarıyor. Bu konunun çözülmesi lazım. Ayrıca, bu yıl bu konuda sıkıntı yaşayan halıcılarımız, 2019'a daha tedbirli giriyor. 1-2 yıla Türk halıcısının bankalara ihtiyacı da kalmayacak" ifadesini kullandı.

Son Güncelleme: 04.12.2018 20:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.