Türkiye'nin Kısa Vadeli Borçlarında Artış Gözlemlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2017 yılı Aralık ayına dair kısa vadeli dış borç verileri açıklandı.

Türkiye'nin Kısa Vadeli Borçlarında Artış Gözlemlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2017 yılı Aralık ayına dair kısa vadeli dış borç verileri açıklandı.

20 Şubat 2018 Salı 11:36
130 Okunma
Türkiye'nin Kısa Vadeli Borçlarında Artış Gözlemlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2017 yılı Aralık ayına dair kısa vadeli dış borç verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl sonu itibari ile kısa vadeli borç stoğunun bir önceki yılın son dönemine kıyasla yüzde 16 oranında arttığı ve 117,7 milyar dolara çıktığı öğrenildi. İlgili dönem içerisinde bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoğu ise yüzde 8,5 oranında artış ile 66 milyar dolara yükselirken, diğer sektörlerde bu rakam yüzde 27,2 artış gösterdi ve 51,6 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Bankaların yurt dışı kaynaklı kullanmış oldukları kısa vadeli kredilerde 2016 yılının son dilimine kıyasla yüzde 12,1 artış gösterdiği ve 16,5 milyar dolara çıktığı görüldü. Banka dışındaki yurt dışı yerleşiklerinin döviz tevdiat hesabında ise yüzde 17 buçuk artış ile 19,6 milyar dolara kadar yükseliş kaydedildi. Bununla beraber yurt dışı yerleşik bankaların mevduatındaysa yüzde 2,8 azalma yaşandığı ve 16,8 milyar dolar olduğu bilgisine ulaşıldı. İthalat borçlarının ise 2016 yılının sonuna kıyasla yüzde 24 artış kaydettiği ve 40,7 milyar dolar bandına yükseldiği görüldü. Borçlu kaynaklı incelenen verilerde kamu bankalarının kısa vadeli borcunda yüzde 11,5 artış fark edildi. Böylece kamunun kısa vadeli borcu 22 milyar dolara çıktı. Özel sektörde ise kısa vadeli dış borç yüzde 17,1 artış göstererek 95,6 milyar dolara yükseldi.

İlgili stoğun 20,7 milyar dolar hacmindeki kısmının Türkiye’deki yerleşik bankaların, özel sektörün yurt dışı şubelerinin ve iştiraklere yapılmış olan borçların oluşturduğu görüldü. Toplam stok içerisinde kamu sektöründe yüzde 16,5, Merkez Bankası’nda yüzde 0,4, özel sektörde ise yüzde 83,1 pay gözlemlendi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.