Türkiye-Japonya Ticaret Hacmi Arttı

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve Japonya arasındaki artan ticaret hacmine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye-Japonya Ticaret Hacmi Arttı

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve Japonya arasındaki artan ticaret hacmine ilişkin değerlendirmede bulundu.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 11:34
1157 Okunma
Türkiye-Japonya Ticaret Hacmi Arttı

Türkiye ve Japonya arasındaki artan ticaret hacmine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Japonya İş Federasyonu (KEİDANREN) tarafından başkent Tokyo’da Imperial Hotel’de düzenlenen “Türk ve Japon Şirketlerin Üst Yöneticileri (CEO) Buluşma Toplantısı”nda” konuştu.

Küresel ticaretteki belirsizliklerin arttığı bu dönemde, bu iki dost ülkenin ticari ve ekonomik alandaki iş birliğinin büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Pekcan, son yıllarda Japonya ve Türkiye arasında ticaret hacminde yaşanan artışı iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yoğunlaşması adına olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

İki ülke arasındaki ikili ticaretin “dengesiz” bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Pekcan, 2018’de Japonya’nın Türkiye’ye ihracatının, Türkiye’nin Japonya’ya ihracatının 8,6 katı olduğunu, Türkiye olarak, Japonya ile ikili ticaretin daha dengeli ve sürdürebilir bir yapıya kavuşturmak istediklerini, son aşamasına gelmiş oldukları Türkiye-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EOA) müzakerelerinin tamamlanmasıyla birlikte ticaret hacminin daha da artmasını ve ikili ticaretteki mevcut asimetrik yapının dengelenmesini hedeflediklerini bildirdi.

Pekcan, “Japonya’nın dünyada toplam dış yatırım tutarının yıllık ortalama 150 milyar ve 2018’de 143 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, ülkemizdeki Japon yatırımlarının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilişkisine sahip olan Türkiye nitelikli iş gücü, eğitimli genç nüfusu ve rekabetçi pazarı ile dünyanın dört bir yanından gelen yatırımlar için Avrupa pazarına yönelik stratejik ortaklıklara ev sahipliği yapmaktadır. Japon yatırımcıları, Türkiye’nin taşıdığı büyük potansiyeli avantaja çevirmeye ve Türkiye’ye daha çok yatırım yapmaya davet ediyorum." ifadesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
Ruhsar PekcanJaponya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.