Türkiye İhracatçılar Meclisi Şubat Ayı İhracatını Senegal’den Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan şubat ayına ilişkin ihracat verilerine göre, ihracat hacminde yüzde 14.8 oranında artış kaydedildi. Recep Tayyip Erdoğan eşliğinde Afrika heyetinde bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, verileri Senegal'den açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Şubat Ayı İhracatını Senegal’den Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan şubat ayına ilişkin ihracat verilerine göre, ihracat hacminde yüzde 14.8 oranında artış kaydedildi. Recep Tayyip Erdoğan eşliğinde Afrika heyetinde bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, verileri Senegal'den açıkladı.

01 Mart 2018 Perşembe 10:42
170 Okunma
Türkiye İhracatçılar Meclisi Şubat Ayı İhracatını Senegal’den Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde yapılan şubat ayı ihracat verilerinde, yüzde 14.8 oranında artış kaydedilerek, 12 milyar 889 milyon dolara ulaşıldı. İhracat tarihinde ki en iyi ayın yaşandığı ay, 2018 Şubat’ı olarak belirlendi. 16 aydır gerilemeyen ve gün geçtikçe büyüyen ihracat hacmi, 2016 Kasım ayından itibaren artış kaydetmeye devam etti.

Türkiye ihracat verilerini Senegal’den açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşliğinde, Afrika heyetinde olduğunu bildiren Mehmet Büyükekşi, “Salı günü Cumhurbaşkanımız ile birlikte çıktığımız Afrika ziyaretimizde Cezayir ve Moritanya’da çok başarılı temaslarda bulunduk. Dün akşam Senegal’e geçtik. İhracat rakamlarımızı bu ay Afrika’dan açıklıyoruz. 15 yıl önce Cumhurbaşkanımızın başlattığı Afrika açılımımız, son hızıyla devam ediyor. İnşallah bu ülkelerle hem siyasi hem de ticari anlamda yeni ortaklıklara imza atacağız” sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin artan ihracatına yönelik değerlendirmede bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Artık ihracatımız artacak mı artmayacak mı diye değil, artış tek haneli mi çift haneli mi olacak diye düşünüyoruz. Şubat ayıyla birlikte çift haneli artışa adeta alıştık. Değer bazında ihracat da yüzde 14,8 arttı. Yani aynı malı, daha yüksek fiyattan ihraç ettik” açıklamasında bulundu.

Yüzde 14.8 oranında artarak 12 milyar 889 milyon liraya ulaşan ihracata yönelik açıklamada bulunan TİM Başkanı, “Şanlı ordumuz Afrin’de destanlar yazarken, ihracatçılarımız da ihracat rakamları ile ülkemize moral vermeye devam ediyor. 2016 Kasım ayında bu yana, yani tam 16 aydır ihracatımızda artış açıklıyoruz. Son 10 yıldır böyle uzun süreli bir artış temposunu sadece 2011-2012 yıllarında yakalamıştık. İnşallah yılsonuna kadar artışlara devam ederek, son 10 yılın en uzun soluklu artış trendini yakalamış olacağız“ sözlerini kaydetti.

16 aydır yükselmeye devam eden ihracat verilerine yönelik Büyükekşi, “Ocak ayında Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ile birlikte Ankara’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda, bu yılı İhracatta Rekorlar Yılı ilan etmiştik. OVP’deki 169 milyar doları aşacağımızı, 170 milyar doların üzerine çıkacağımızı belirtmiştik. İlk 2 aylık veriler, hedeflerimize sapmadan ilerlediğimizi ortaya koyuyor. Kalan aylarda da bu başarının artarak devam etmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“1000 İhracatçı”“ çalışmalarına yönelik  açıklamada bulunan Büyükekşi, Çalışmamız Şubat ayında başladı, sonuçları Mayıs ayında açıklayacağız. Firmalarımız da ödüllerini Haziran ayındaki genel kurulumuzda alacaklar. Bu yıl İlk 1.000 İhracatçı listemizdeki firmalarımızda il bazında oldukça yüksek bir çeşitlilik olduğunu görüyoruz. Listede tam 49 ilimizden firmalar yer alıyor Mardin’den, Şırnak’tan, Çankırı’dan, Anadolu’nun pek çok ilinden ihracatçılarımız İlk 1.000 İhracatçı arasında kendilerine yer buldu. İhracatın tüm Türkiye’ye yayılıyor olduğunu görmek bizim için oldukça sevindirici” ifadesinde bulundu.

2017’yi atılım yılı ilan ettiklerini vurgulayan Büyükekşi, , “Biz de Türkiye olarak, ‘Atılım Yılı’ ilan ettiğimiz 2017’de yüzde 10,2 artışla küresel rakamların üstünde bir performans sergiledik. Büyümede rekorlar kırdık, istihdamda önemli artışlar yakaladık. Bu başarılı gidişatı 2018’de de devam ettireceğiz. Hükümetimizin bizlere verdiği desteklerden aldığımız güçle, dünyanın her köşesinde bayrağımızı gururla dalgalandırıyoruz” sözlerini kaydetti.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.