Türkiye'den Guta Protestosu

Türkiye'nin İzmir ve Aydın ilçelerinde Esed rejiminin Doğu Guta'daki sivil halka uyguladığı katliama yönelik protesto yapıldı.

Türkiye'den Guta Protestosu

Türkiye'nin İzmir ve Aydın ilçelerinde Esed rejiminin Doğu Guta'daki sivil halka uyguladığı katliama yönelik protesto yapıldı.

23 Şubat 2018 Cuma 16:07
139 Okunma
Türkiye'den Guta Protestosu

Esed rejiminin Suriye'de ablukaya aldığı Doğu Guta'daki halka yönelik yapılan katliam ve saldırılar, Türkiye'de prostesto edildi.

Türkiye'nin Aydın ve İzmir ilçelerinde, İzmir Genç İHH bünyesinde, Yalı Cami de kılınan cuma namazından sonra Konak Meydanı'nda toplanılarak, Doğu Guta'daki insanlık dramına dikkat çekildi. İzmir Genç İHH,Türkiye ve Suriye bayrakları taşıyarak sloganlar attı.

Yapılan prostestoya yönelik açıklamada bulunan grup sözcüsü İzmir Genç İHH Başkanı Murad İdikurt, Doğu Guta'da sivillerin Esed rejiminin kuşatması altında dört yıldır can çekiştiğini açıkladı.

Bölgede Esed rejimi güçleri tarafından 2013 yılında sarin gazıyla vurulan sivil sayısının son 3 ayda 700'den fazla olduğunu kaydeden İdikurt, "Doğu Guta'da ilaç bulunamıyor. Hayatını kaybeden aralarında kadın ve çocukların da olduğu sivillerin sayısı her geçen gün artarken dünyanın suskunluğu sürüyor. Geçtiğimiz gün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Doğu Guta'da 400 bin sivilin 'yeryüzünde cehennemi yaşadığını' belirtmişti. Peki aynı BM'nin tavrı neden bu zulümleri kınamaktan öteye geçmiyor? Neden katledilenler Müslüman olduğunda üç maymunu oynuyorlar? Esed rejiminin insanlık suçu işliyor." sözlerine yer verdi.

Aydın'da Doğu Guta'ya Yönelik Prostesto Yapıldı

Suriye'de yaşanan Esed rejimi bünyesinde ablukaya alınan Doğu Guta'daki sivil halka ilişkin yapılan saldırılara Aydın'da da tepki geldi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Suriye Öğrenci Birliği ve Genç İHH bünyesinde kampüste toplanan grup, Doğu Guta'da saldırıda ölen çocukların fotoğraflarını taşıyarak, "Suriye halkı yalnız değildir" ve "Katil Esed" sloganları ile prostesto ettiler.

Aydın'da yapılan protestoda grup sözcüsü Mohammad Hadi Ktaech, tüm dünyanın Doğu Guta'daki insanlık suçuna sessiz kaldığını açıkladı.

Ülkelerinde yaşanan katliama karşı sessiz kalınmasını istemeyen Ktaech, "Yağdırılan varil bombaları ve kimyasallarla, fırınlar, pazarlar, yardım tırları ve sağlık ekipleri aralıksız gece gündüz demeden yok ediliyor. Doğu Guta, Suriye'nin diğer kentleri gibi dünyanın gözü önünde yanıyor ve yıkılıyor." diye tepki çekti.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan da kan ağlayan  Doğu Guta'da katil Esad rejiminin katliam yapmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Son Güncelleme: 23.02.2018 16:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.