Türkiye'den Güney Kıbrıs'a Tepki

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ta tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerinde bulunan Güney Kıbrıs Rum yönetimine yaptığı açıklamayla tepkisini iletti.

Türkiye'den Güney Kıbrıs'a Tepki

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ta tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerinde bulunan Güney Kıbrıs Rum yönetimine yaptığı açıklamayla tepkisini iletti.

11 Şubat 2018 Pazar 13:20
113 Okunma
Türkiye'den Güney Kıbrıs'a Tepki

Türkiye, Doğu Akdeniz'de hidrokarbon faaliyetlerinde bulunan Güney Kıbrıs Rum yönetimine tepki gösterdi. Türkiye, Doğu Akdeniz'de bulunan hak ve menfaatlerini kararlılıkla korumaya devam edeceklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, KKTC'nin Kıbrıs üzerindeki hak ve menfaatlerini hiçe sayan Rum yönetiminin, tüm uyarılara rağmen hidrokarbon faaliyetlerini Doğu Akdeniz'de sürdürdüğü bildirildi.

Yapılan açıklamada, Rum yönetimine karşı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) endişelerini paylaşıldığı belirtildi. 

Türkiye'nin sürekli uyarılar yaptığı vurgulanarak, bu uyarılara rağmen ısrarla tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdüren Kıbrıs Rum yönetimine, ileride bir sorun çıkması durumunda tek sorumlunun kendileri olacağı belirtildi. Türkiye ayırca, Kıbrıs üzerinde çeşitli hak ve menfaatlere sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de açık desteğini belirtti

Açıklama, şu şekilde devam etti:

"Doğu Akdeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarını sorumsuzca riske atmaktan çekinmeyen Rum tarafının bu tutumu, esasen Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak son yarım asırdır sürdürülen müzakerelerden sonuç alınamamasının da temel sebebini oluşturmaktadır. Nitekim Kıbrıslı Rumların geçtiğimiz yıl düzenlenen Kıbrıs Konferansı'nda Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa yanaşmayacaklarını bir kez daha ortaya koydukları ve konferansın da bu nedenle çözüme ulaşılamadan kapandığı anımsanacaktır. Güney Kıbrıs Rum yönetimi tek yanlı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürdüğü müddetçe de Rum tarafının Kıbrıs Türklerini eşit ortakları olarak algılamaktan ne denli uzak oldukları gözler önüne serilmeye devam edecektir.

Bu vesileyle, üçüncü ülkelerde yerleşik şirketlerin, Rum yönetimi ile hidrokarbon alanında iş birliği yapmak suretiyle Rum tarafının yapıcılıktan uzak ve Kıbrıs meselesinin çözümü önünde ciddi bir engel teşkil eden söz konusu tavrını desteklememelerini beklediğimizi de önemle vurgulamak isteriz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.