'Türkiye'de Bir Doktora 572 Hasta Düşüyor'

"14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, Türkiye'deki doktor sayısının 141 bin 259 olduğunu belirterek, her bir doktora 572 hastanın düştüğünü ifade etti.

'Türkiye'de Bir Doktora 572 Hasta Düşüyor'

"14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, Türkiye'deki doktor sayısının 141 bin 259 olduğunu belirterek, her bir doktora 572 hastanın düştüğünü ifade etti.

13 Mart 2018 Salı 12:59
128 Okunma
'Türkiye'de Bir Doktora 572 Hasta Düşüyor'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, açıklamasında, "14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla hekimlerin uğradığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu paylaştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarının 16 yıl boyunca toplumu yurttaşlık temelinden müşteri temeline sürüklediğini ve sağlık gibi temel bir hakkı dahi piyasalaştırmaktan çekinmediğini kaydeden Bingöl, "sağlıkta reform" diye sunulan sistemin halk sağlığını hiçe sayarken, doktorların hem yaşam hem çalışma hem de sosyal haklarını ihlal ettiğini ifade etti.

Tekin Bingöl, ülkemizde tıp fakültelerinde okuyan 38 bin 725'i erkek, 37 bin 231'i kadın, toplam 75 bin 956 öğrenci olduğunun altını çizerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Mevcut tıp fakültelerinde ise toplam 13 bin öğretim üyesi görev yapıyor. Tıp fakültesi sayısı hızla arttırılırken nitelikli öğretim üyesi sayısı aynı oranda artmıyor. Bu durum da mesleğe yeni başlayacak doktor adaylarının eğitimlerinde aksamalara neden oluyor."

'BİR DOKTORA 572 HASTA DÜŞÜYOR'

Bingöl, fakülte sayılarında ve kontenjanlarında artış yapılırken, akademik kadrolar ve fiziksel şartların yeterliliğinin sağlanamaması nedeniyle tıp eğitimi niteliğinde düşüş yaşadığını ileri sürerek, Türkiye'de 141 bin 259 doktor görev yaptığını, 80 milyonu aşan Türkiye nüfusu göz önüne alındığında, sadece bir doktora 572 kişinin düştüğünü kaydetti.

Tekin Bingöl, bu rakamlarla Türkiye'nin, kişi başına düşen hekim sayısında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında alt sıralarda yer aldığını vurguladı.

'SON 5 YILDA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK 46 BİN ŞİDDET VAKASI KAYDEDİLDİ'

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sadece 2015'te günde ortalama 33 sağlık çalışanına şiddet vakasının kayıtlara geçtiğini, bunun 10'unun fiziksel, 23'ünün ise sözel olduğunu ifade eden Bingöl, şunları kaydetti:

"AKP iktidarı ile uygulanmaya başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı, hastaları müşteri haline getirdiği ve sağlık sistemini ticarileştirdiği için sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti arttırmıştır. Son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 46 bin 361 şiddet vakası kayıtlara geçmiştir."

Sağlıkta dönüşüm ile 2000'li yıllarda AK Parti eliyle getirilen ve tüm kamuda uygulanmak istenen "performans sisteminin" hem hekimlerin haklarını hem de halkın sağlığını görmezden geldiğini ifade eden Bingöl, bu sistemin hekimler arasında rekabete yol açtığını, hastalara ayrılan sürenin azaldığının altını çizdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Yorum sahiplerinin yaptıkları yorumların içeriği ile ilgili yasal sorumluluk yorum sahibine aittir.Ekonomi Haber yorum sahiplerinin ip adreslerini saklamakla yükümlüdür.